Upcoming GAA Fixtures

  • Wed 15th April – SFC: Duhallow 3-11 Avondhu 1-10 (#7 Kevin Crowley 0-1)
  • Thurs 16th April – Minor Football – Duarigle Gaels (Millstreet and Cullen) 2-11  Sliabh Luachra 4-5, in Cullen at 6.45 pm (Sliabh Luachra left it late to draw) (1-4 to 1-3 at half time)
  • Friday 17th April – Intermediate Football League: Millstreet 3-14 Ballydesmond 2-10, 8.30pm. (1-9 to 0-6 at HT)
  • Sunday 19th April – Jnr Hurling League: Millstreet 2-18 Dromtariffe 2-10, 12pm
  • County Junior B Championship: Glenlara 1-11 St. John’s 1-6. St.John’s play
  • Allianz Hurling League Semi – Cork 1-27 Dublin 2-23, 2pm in Nowlan Park (Mark Ellis #6) [Ellis could be out]
  • Monday 4th May – Intermediate Football Championship -v- Glenville in Coachford at 7.00p.m. (please note change of date)

 

More Recent Results

Rebel Og North U12 Football League Group 4A

Rebel Og North U12 Football League Group 6A
18-04-2015  14:00  Duarigle Gaels Blue  0 – 2  vs  14 – 12  Mallow Yellow  Millstreet

  • Intermediate Football
    07/04/2015 19:00 Millstreet 2-6 vs 2-15 Aghabullogue
    12/04/2015 14:30 Mayfield 2-15 vs 0-6 Millstreet
  • Rebel Og North U12 Hurling League Group 3A
    11-04-2015 12:00 Millstreet 0 – 0 vs 5 – 19 Cuchulainns
  • Rebel Og North Twohigs of Kanturk U18 A Football League Grp1
    09-04-2015 19:00 Boherbue 2 – 8 vs 3 – 19 Duarigle Gaels
  • Rebel Og North U12 Football League Group 4A
    28-03-2015 16:00 Duarigle Gaels Green 6 – 8 vs 6 – 11 Croke Rovers
    18-04-2015 12:00 Lyre 0 – 2  vs 5 – 18 Duarigle Gaels Green  Lyre

Upcoming GAA Fixtures

Adult GAA:
Sunday 29th March: Jnr Hurling 1-13 -v- Freemount 0-16 in Millstreet at 2.00p.m.
Sunday 29th March JB Football : Lismire v St John’s in Lismire. At 12pm
Saturday 5th April: Jnr Hurling -v- Kilbrin in Kilbrin at 6p.m.
Wednesday 8th April: Jnr B Football -v- Freemount in Freemount at 7:20pm (changed to Freemount)
Intermediate game -v- Youghal is being refixed for after Easter

Schools GAA:
U16C Football: Davis College v Millstreet Community School, 12:30pm 26th March in Mallow

Underage GAA Games: (Please note the adjustment to some fixtures from earlier published)
U18 A Football League Grp1 25-03-2015 19:00 Boherbue vs Duarigle Gaels in Boherbue. Deferred – new fixture to be advised
U12 Football League Group 6A 26-03-2015 19:00 Duarigle Gaels Blue vs Killavullen White in Millstreet. Deferred – Pitch closed – new fixture to be advised
• U14 A Football League 28-03-2015 12:00 Duarigle Gaels vs Clyda Rovers in Millstreet. Will be played in Millstreet on Wed 1st April at 7p.m.
U12 Football League Group 4A 28-03-2015 16:00 Duarigle Gaels Green vs Croke Rovers in Millstreet Deferred – Pitch closed – new fixture to be advised
U12 Football League Group 6A 29-03-2015 12:00 Kilshannig Gold vs Duarigle Gaels Blue in Glantane.
U16 C Hurling League Grp2 30-03-2015 18:45 Millstreet vs Newmarket in Millstreet. Will depend on pitch re-opening. May be deferred.
U13 C Hurling League 30-03-2015 18:30 Millstreet vs Shanballymore in Millstreet
Moved to Shanballymore at 7p.m.
U18 B Hurling League Grp2 01-04-2015 18:45 Kilshannig vs Millstreet in Glantane
U14 B Hurling League 04-04-2015 16:00 Millstreet vs St Kevins in Millstreet

Results & Fixtures: 28th January 2015

GAA: Waterford Crystal Cup (hurling): Cork 2-21 Clare 0-18, Jan 24th in Mallow. Mark Ellis made his first appearance of the season as a late sub. [report]

Singerson Cup (football): UCC 3-15 Cork IT 1-6 – Michael Vaughan came on at half time for CIT and scored a point, but UCC won the game easily, Jan 27th at the Mardyke [report]

Fitzgibbon Cup: CIT 0-17 DCU 0-6, Jan 29th. Mark Ellis came on in the 40th minute to score a point and push CIT on to victory. [report]

Waterford Crystal Cup Final: Cork 1:16 Limerick, Sat 31st Jan, Mark Ellis (#19) came at half time, played well and gave good strength and structure to Cork, at a time when they were well behind [report]

U21AFC Millstreet v Boherbue, in Millstreet on Wed 18th at 8pm.

RPH-Under 14C Hurling: DLS Macroom v Millstreet CS, Wed 28th Jan
RPH-Under 14C Hurling: MICC Dunmanway v Millstreet CS, Tues 27th Jan [results]

Millstreet GAA are starting their second Last Man Standing Competition. Contact club officials or players for details.

Soccer: AUL 3B: Tower FC 1 Los Zarcos 0, Jan 25th [ results]
Daly Industrial Supplies U18 League 1: Rathcoole Rovers 3 Coachford 4.

AUL3: Los Zarcos v Innishvilla, 1st Feb 10:45am (called off)

Tae Kwon Do: At the IUTF Munster Championships in Tralee on 1st Feb. Silver for Jack Lynch (photo), double gold for Michael Howard (photos) [more photos by Master Dalton TKD]

Motor Sport: Congrats to Pat Sheehan of the Loft who was awarded Kerry Rally Driver for 2014 at The Kerry Spot Star Awards in the Malton Hotel (30th Jan) [video]

Greyhounds:

Ballydaly Choice won race 3 in Cork on Jan 30th, 525 / 29.32 [result]

Millridge Brae won race 9 in Youghal on Jan 26th, 325 /17.83 [results]
Millridge Matt was beaten by 2 lengths in race 5 in Clonmel on Jan 25th, 525 / 29.02 [result]
Millridge Crash was beaten by 5 lengths in race 8 at Cork on Jan 24th, 525 / 29.07 [result]

Athletics: Gneeveguilla 5k (in Killarney): 2nd Donal Coffey 16:17, Donal Burke 21:56, Dan Burke 21:56, Caoimhe O’Leary 22:49, Orlaith Buckley 24:46, Dara O’Shea 27:14, Ian Buckley 29:57 [results]

Just two Millstreet runners in the Ballycotton ’10’ on March 8th [entries]

Soccer Tables:
[read more …] “Results & Fixtures: 28th January 2015”

Intermediate Football Coming Soon

Cork GAA CrestAfter winning the Junior county championship, Millstreet’s introduction to Intermediate football starts with the Division 4 football league in four weeks time and a trip to Glanmire. Here are the first six games:

08/02/2015 Glanmire v Millstreet
15/02/2015 Grenagh v Millstreet
22/02/2015 Millstreet v Adrigole
15/03/2015 Rockchapel v Millstreet
29/03/2015 Millstreet v Youghal
12/04/2015 Mayfield v Millstreet

Division 4 teams: Kildorrery, Mayfield, Rockchapel, Na Piarsaigh, Grenagh, Kanturk, Millstreet, Adrigole, Ballydesmond, Youghal, Glanmire, Aghabullogue. Full details from gaacork.ie

Results & Fixtures: 8th October 2014

2014-10-06 Evening Echo - Millstreet Kilmurray - Kevin CrowleyGAA: Nevin Cup Q/F: Millstreet 7-11 Castlemagner 3-4, Fri sept 26th at 8.15pm
Junior A Football League Grp. 1: Castlehaven vs Millstreet, 27th Sept [fixtures]
Junior A Hurling League, Doheneys v Millstreet, 5pm 28th Sept in Dunmanway (w/o to Doheneys)

Junior County Semi Final: Millstreet 1-11 Kilmurry 0-10, 7:30pm Saturday 4th Oct in Macroom. A great night for the club and town!! Looking forward to the county final on Oct 25th [preview] [report]

Duhallow Junior B SemiFinal: St.John’s v Boherbue,  6th Oct  abandoned due to an injury to a Boher player

Rallying: The Cork ’20’ took place last Saturday and Sunday on the roads around Millstreet, and was based in the Green Glens. It was won for the fourth time in a row by Darragh O’Riordan. [Full results] [all articles / photos / videos]

15Cork 20 Rally on Sunday 5th Oct. 2014 -800Athletics: Well done to all the Millstreet ladies that did the Cork Mini Marathon. At the front of the race were two ladies with Millstreet connections – Michelle Finn (2nd in 21:50) & Martina Kiely (4th in 22:56) [results]

Well done to all that competed in the even ages cross country in Macroom over the weekend [photos] [results]

Camogie:

Minor C Championship: Barryroe 3-8 Millstreet 3-9 [report & photos] into the semis

Juvenile GAA: Rebel Óg County Minor ‘B’ Hurling Championship Semi Final: Millstreet 3-9 Kilbree 2-14, Sat 27th in Kilmichael @ 2.30pm
U12 Hurling League Semi: Newmarket 5-9 Millstreet 2-8, 28th September
U16 Hurling League: Newmarket 3 11 Millstreet 2 09, 29th Sept

U15 ‘A’ Football C’ship FINAL: Miillstreet 4-5 Doon Rover​s 3-7, Wed 8th Oct @ 8.15pm in Knocknagree [details]

U15 ‘A’ Football C’ship County Semi: MILLSTREET v CANOVEE, Sat 11th Oct @ 3.30pm in Millstreet

Schools GAA: [results]  [fixtures]
Senior C Hurling: DLS Macroom 1-16 Millstreet CS 4-14, 29th Sept
U14 C Football (2): Col. an Chaoibhin v Millstreet CS, 26th Sept Conceded by MCS

U16C Hurling:DLS Macroom v Boherbue CS, 13:30 10th Oct in Millstreet, ref Denis Hickey
U16C Hurling: MICC Dunmanway v Millstreet CS, 13:30 10th Oct in Kilmichael
U14C Football (2): Millstreet CS v Rossa College, 13:30 10th Oct in Millstreet CS
Senior C Hurling: 13:30 Millstreet CS v North Monastery CBS, 17th Oct
Senior C Football: North Monastery CBS v Millstreet CS, 13:30 24th Oct

Soccer: Aul 2: Blackpool Celtic  2  Rathcoole Rovers 3, 10.45am Sun 5th Oct
AUL 3B: Los Zarcos 3 Coachford 3, 10.45am Sun 5th Oct
AUL 1: AUL 2: Rathcoole Rovers 1 Ballincollig 3, Sat 27th Sept 3pm

[read more …] “Results & Fixtures: 8th October 2014”

Results & Fixtures: 24th Sept 2014

GAA: County Junior A Football Quarter Final: Millstreet 2-5 Glenbower Rvs 0-7, Friday Sept 19th @ 6.15pm, at Pairc Ui Rinn [details & more]
JBFL1 semi-final: Kanturk 2-11 Millstreet 1-13, 21st Sept in Millstreet

Camogie: Cork County Junior Camogie Final: Millstreet 1-8  Banteer 7-14, Sun Sept 21st [details]

County U13 Semi Final: Inniscarra 7-6 Millstreet 0-0, 3:15pm Sat 27th Sept Sept in Ballinlough

Juvenile GAA: Rebel Óg County Minor ‘B’ Hurling Championship Quarter Final: Millstreet 4-13 Donoughmore 2-10, Sat 13th Sept @ 4.15 in Coachford [details] (Carraig na bhFear will play the winners of Millstreet/Kilbree in the Minor B HC final after beating Dromtariffe in the semi-final by 2-7 to 1-7)
U12 A Twohigs SuperValu Hurling League Grp2: Millstreet v Croke Rovers, 12pm 20th Sept
U15 Football Championship: Millstreet 5-13 Knocknagree 2-5, 8pm 22nd Sept in  Millstreet, (kiskeam in the next round?)

Equestrian: The inaugural Eventing Ireland One Day Event at the Green Glens Arena and Drishane Castle on Saturday 27th Sept. There was a large crowd with lots of enjoyable jumping [photos] [results].

Soccer: Rylane Celtic 2 Millstreet Celtic 0, Sat 20th Sept 3pm
AUL 3B: Innishvilla 1 Los Zarcos 3, Sat 20th Sept 3pm (Joe Horgan, Dave Curtin and Denny Twomey)
AUL 2: De Courcey Albion 0 Rathcoole Rovers 0, Sun 21st Sept 10.45am

Millstreet Celtic’s Last Man Standing – latest table ( after week 1, there’s only 13 left out of about 120 )

Tae Kwon Do: At the IUTF Cork Open Championships in Grenagh, Caraiosa Foley and Joshua O’Sullivan both won two medals [photos & details]

Greyhounds: Ballydaly Bid won Race 7 – The BioPharma Engineering 550   (Grade : A3) Flat 550 at Curraheen Park on Friday Sept 19th in a time of 30:40 and by two lengths

Soccer Fixtures:
[read more …] “Results & Fixtures: 24th Sept 2014”

Results & Fixtures: 10th Sept 2014

Camogie: County Junior Championship SF: Millstreet 3-18 Castlelyons 1-5, 2:30pm Sat Sept 6th Castle Rd (Mahon). The final probably w/e of 20th Sept

Juvenile GAA: Rebel Óg North Minor ‘B’ Hurling C’ship Final: Millstreet 3-15 Dromtarriffe 4-15, Sun 7th Sept @ 6pm in Banteer [photos from DromtarriffeGAA] [match report]

Soccer:AOH Cup 1st Round: CFC Banteer 4 Millstreet Celtic 1, Sat 6th Sept 3pm
AOH Cup 1st Round: Rathcoole Rovers 2 Macroom B 3, Sat 6th Sept 3pm
AOH Cup 1st Round: Los Zarcos 0 Blackstone Rovers 4, Sun 7th Sept 10.45am

St Michaels Cup 2nd Round: St John Boscos A v Millstreet Celtic, 3pm Sat 13th Sept (called off)
Saxone Cup 2nd Round: Knocknaheeny Celtic 2 Rathcoole Rovers 1, 3pm Sat 13th Sept
Presidents Cup 1st Round: Los Zarcos 4 Glen Celtic C 4 (Glen won 5-3 on pens), 10:45am Sun 14th Sept

GAA: Hard Luck to Neil Corkery and the Dublin Civil Service football team who lost the Dublin Junior B Football Final to St.Sylvesters in Parnell Park (6th Sept)

Duhallow Junior Hurling Final: Kilbrin 1-17 Banteer 0-11, Sunday Sept 14th at 2:30pm, in Millstreet Town Park [see more]

Duhallow Junior B Football Championship Final: Knocknagree 0-10 Kanturk 0-9, Sun Sept 14th 12:45 in Millstreet Town Park

[read more …] “Results & Fixtures: 10th Sept 2014”

Results & Fixtures: 2nd Sept 2014

2014-08-30 Chloé Collins - Cork are All Ireland U16 Ladies Footall ChampionsLadies Football: Congrats to Chloé Collins who won an All Ireland U16 medal with Cork as they beat Dublin 4-7 to 2-7  in the Final in Tullamore on Saturday Aug 30th [see more]

GAA: Duhallow Junior Football Final: Millstreet 2-13 Knocknagree 1-11 🙂 [Timeline of the match] [photos from the match] [photos from the victory parade]
The quarter final of the county is scheduled for Saturday Sept 20th. Their opponents from Imokilly still haven’t played their quarter finals :/ (1st Sept) … now they’re down to 3: Glenboyer, Castlemayrtr, and Aghada (7th Sept)IMG_8009_rsz-800

Juvenille GAA: Fe16 A Peil Championship: Knocknagree 2-12 Millstreet 2-7, 18th Aug
U12 A League Grp2: Ballyhooley 8-4 Millstreet 3-6, 23rd Aug
Minor ‘B’ Hurling C’ship QF: Millstreet 3-13 V Clyda Rovers 2-8, Thur 21st Aug, in Castlemagner

Minor ‘B’ Hurling C’ship Semi: Millstreet 2-14 Kilara 4-7, Wed 27th @7pm in Killavullen [Kilworth match report]

TaeKwon-Do: Well done to Fergal O’Connor of Millstreet TKD Club won bronze in Full Contact and bronze in Continuous in the under 17s /65 kg section at the WKU Kickboxing Worlds in London on Aug 29th.

Athletics: Well done to the Millstreet AC athletes who ran the Gneeveguilla AC 1 mile race on Aug 26th: Donal Burke U12M 6:07,Orla Buckley U14F 6:20,Maeve Buckley U10F 8:01,Shannon Burke U10F 9:10, Brandon Burke U10M 11:09, Dan Burke M40 11:10 [results]

Soccer:

AUL 1: Millstreet Celtic 1 Blackstone Rovers 6, 31st Aug
AUL 2: Rathcoole Rovers 3 Leeview Ath 3, 30th Aug
AUL 3B: Los Zarcos 0 Tower FC 2, 31st Aug

Cycling: There was a big crowd for the second Tour of Sliabh Luachra was held last Saturday (30th Aug). [photos]

Rallying: The Centenary Cork ’20’ was launched at the Wallis Arms Hotel on Saturday August 30th [see the photos and details]

Bowling Kilcorney (31st Aug): Tadhg Creedon bt Shane Collins 2bwl €900: Tadhg Creedon bt Donal Cullinane 2bwl €300 [full results]

All-Ireland Track & Field Golds for Eileen

2014-08-11 Eileen O'Riordan with her two gold medals form the All Ireland Masters Track and Field ChampionshipsA huge congratulations to Eileen O’Riordan from Dromsicane who won a brace of gold medals at the All Ireland Masters Track & Field Championships 2014 in Tullamore on August 10th.

Competing for Gneeveguilla in the M2 section, Eileen won the Discus with a throw of 27.94 (PB), the Hammer with a throw of 26.49 (PB), and was edged into 4th in the Shot Putt with a throw of 8.04.

Here are the rest of the Gneeveguilla AC medals:

  • 4x100m: gold in a time of 57.25 (also champions in 2012 & 2013)
  • High Jump: Bronze for Anette O’Brien 1.25m
  • 100m: M1 silver for Elaine Cronin 14.22; M2 Gold for Annette O’Brien 14.37
  • 200m: M1 silver for Elaine Cronin 29.47
  • Long Jump: M1 gold for Elaine Cronin 4.63m (PB); M2 gold for Annette O’Brien 4.17m
  • Shot Putt: M1 gold for Jennifer Walsh 7.98m; M1 Bronze for Elaine Cronin 6.61m
  • Discus: M1 Gold for Jennifer Walsh 20.24m [see the Gneeveguilla AC photos]

JAFC SF: Millstreet v Lyre

DUHALLOW JUNIOR FOOTBALL

CHAMPIONSHIP SEMI FINAL Result

MILLSTREET 1-8 LYRE 0-9

8pm Wednesday 20th August 2014 in Knocknagree

A big congrats to all the lads involved. Another big day to look forward to 🙂 🙂
(The final is scheduled for 2pm August 31st in Banteer)

Below is the timeline of the match from KnocknagreeGAA on Twitter

31s ago
Duhallow Football C’ship Lyre 0-9 Millstreet 1-8 (FT) first team into Duhallow final

1m ago
Duhallow Football C’ship (2nd half,63 min) Lyre 0-9 Millstreet 1-8 45 lyre

4m ago
Duhallow Football C’ship (2nd half,60 min) Lyre 0-9 Millstreet 1-8

8m
Duhallow Football C’ship (2nd half,56 min) [read more …] “JAFC SF: Millstreet v Lyre”

Results & Fixtures – 8th May 2014

Camogie: Congrats to Alanna Barry who brought home a National League medal with the Cork Senior B team who defeated Down by 1-12 to 2-6 in Clane.
Commiserations to Kate O’Keeffe, who has been starring for the Cork Minor A Camogie team but unfortunately lost the All Ireland Final Replay to Limerick last Saturday. Kate scored 3-1 in the drawn final, and 1-3 in the replay

[details photos and videos for the two finals]

Well done to Kate O’Keeffe and the Cork Minor A Camogie team who won the Munster title beating Tipperary on a score of Cork 7-12 Tipperary 6-11. Kate scored an important goal when Cork were under pressure in the first half, in a match where Cork were behind for most of the match, but scored 1-5 without reply at the end of the match. [team photo] (11th May in Latin Cullen)

Minor Camogie League Final: Millstreet lost to a very good Bishopstown team by just 2 points (11th May)

GAA: JuniorB FL Grp 2: Millstreet 1-15 Lismire 0-4, 6th May 8pm
KCU JAHL: Dromtarriffe 0-6 Millstreet 1-17, 07/05/14 19:15
Ducon Cup: Millstreet 0-8 Cullen 1-7, 9th May 8pm
KCU JAHL: Kilbrin 3-15 Millstreet 2-9, 11th May 2pm
County Junior B Championship: St.Johns GAA Club 0-8 Russell Rovers 2-1, 11th May

Rebel Óg:
U12 A Hurling League Grp2: Killavullen 3-2 Millstreet 0-2, 8th May
Minor A  Football League: Millstreet  4-14 v 1-15 Knocknagree, 2nd May
01/05/2014 U14 C  Hurling League Grp 2: Croke Rovers  5-5 v 2-6 Millstreet
30/04/2014 U16 A  Football League Group 1: Millstreet  7-16 v 2-4 Knocknagree
26/04/2014 Minor B  Hurling League Grp 2: St Marks  2-13 v 2-10 Millstreet
22/04/2014 U12 A Football League Grp1: Millstreet  4-8 v 3-4 Mitchelstown Red

Soccer:
AUL 1A: Richmond 5 Millstreet Celtic 0, May 20th
AUL 1A: Waterloo 4 Millstreet Celtic 1, May 18th
AUL 3B: Los Zarcos 0 Ballincollig 4 – May 4th
AUL1A: Rathcoole Rovers 2 Dunbar Celtic 0; Waterloo v Millstreet Celtic (off) – May 4th
AUL 1A: Dunbar Celtic 8 Millstreet Celtic 3, 10th May
AUL 1A: Waterloo 8 Rathcoole Rovers 0, 11th May
AUL 3B: Ballinhassig 0 Los Zarcos 2, 10th May (Goals: Timmy Keane & Mark Neville)

Millstreet Celtic’s Last Man Standing – Latest Standings

Boxing: All-Ireland Girls 1 Championships this weekend (10th / 11th May) in the National Stadium, Tallaght

Semi Finals (Saturday 10th May):
39kg Chantelle Spencer (Golden Cobra) beat Linda Desmond (Rylane) 3-0
44kg Megan Lehan (Rylane) beat Kelsey Geraghty (Neilstown) TKO2
54kg Chloe Barrett (Rylane) beat Megan Kellitt (Kilanny) 3-0
66kg Lauren Casserly (Riverstown) beat Emma Flanaghan (Rylane) 3-0

Finals (Saturday 17th):
44kg Doreen Coogna (Tolerton) V Megan Lehan (Rylane)
54kg Chloe Barrett (Rylane) V Kaci Rock (Bray) [results & draws]

Athletics: Congrats to Donal Coffey who finished the Rotterdam Marathon recently in an unbelievable time of 2:35:11 [results]

Also well done to Andrzey Chomicz who did the Belfast Marathon in a PB time of 3:42:41 [results]

Well done to all the athletes at the Cork Juvenile Track & Field Champinships. The one medal winner was in the U18 400m 2nd – Billy Cronin [Results for Boys / Girls] [Photo of some of the Millstreet Juvenile Athletes]

Well done to Padraig Moynihan of West Muskerry AC on winning the silver medal in Munster U16 pentathlon in Waterford Regional Sports Centre on May 5th 2014 [results]

Rallying: Rally of the Lakes:  Denis Moynihan from Ballydaly won the Historic Section of the Rally,its a counting round of the Prestigious European Historic Rally championship and attracted entries from all over Europe. Mark Falvey was running in second place in this section as well until he retired on Sunday.

Denis Moynihan / Gerard Conway – 1st in the FIA Historics.
Colin & Liam Moynihan – 10th in the National section [national results]
Mark Falvey/*Diarmuid Lynch retired in stage 11 of the Historics [historics results]
[ Rally Review ]

Road Bowling: Kilcorney:PJ Murphy bt John O’Sullivan l/s

[read more …] “Results & Fixtures – 8th May 2014”

Results & Fixtures – 25th January 2014

Camogie: Congrats to Alanna Barry was on the UCD team that won the Ashbourne Sheild final at UUJ on Feb 16th [report]

Bowling: Kilcorney: Timmy O’Connor/ Anthony Cullinane bt Mick Murphy/ Willie Murphy 1bwl €430. Anthony Cullinane bt Mick Murphy twice 1bwl-l/s €430/€600. – 16th March

Post Primary Schools Senior Football: Cork Junior D: QF  Millstreet CS v Buttevant [details]
—–
Camogie: Munster Colleges U16AC South final: Millstreet Community School 3-10 Ard Scoil Dungarvan 2-5 (AET), 18th Jan, at Rock Road, Cork (18th Jan) [photo] 🙂

GAA: Kevin Crowley will be on the Cork U21 Development squad who will work with the squad and the back-room team of the senior team throughout the Allianz League [read more] (27th Jan)

Mark Ellis palyed at #6 for the Cork Senior Hurling team that beat UCC by 2-19 to 1-14 in the Canon O’Brien Cup, at 12pm Sat 25th Jan @ the Maradyke: [teamsheet / report], [report from a fan’s perspective]

Glenville U21 Tournament: Clondrohid/Iver 2-18 Millstreet 1-11 (19th Jan)
Duhallow U20F Invitation Cup Semi-final: Duhallow 1-11 Clonakilty 2-6, Jan 24th @ Knocknagree

Glenville U21 football Plate 1/4 final draw: Boherbue v Millstreet, Kinsale v Ballinora, Glenville v Cillnamatra, Dohenys v Aghada (25th Jan)

The Juvenile GAA Club AGM takes place this Friday 31st @ 8pm in the Parish Centre. Parents are encouraged to get involved with the club. If interested please attend the AGM.

GAA Scór: Duhallow Senior Scór Finals – a hat trick of wins for St.Johns (Ballad Group / Recitation, ) & a double for both Boherbue & Millstreet.

Soccer: County Cup 2nd Round: CFC Banteer v Millstreet Celtic, 2pm 25th Jan (OFF)
County Cup 2nd Round: Park Utd B v Los Zarcos, 2pm 25th Jan (OFF)
County Cup 1st Round: Rathcoole Rovers 6 Richmond 5, 2pm 25th Jan

Millstreet Celtic Last Man Standing II – latest standings

Athletics: Donal Coffey finished 18th in the John Treacy Dungarvan 10 Mile in a time of 54:50 [result] (26th Jan)

At the Killarney 5K (25th Jan) John O’Connell M35 16:53, Dan Burke M40 20:07, Donal Burke MU14 22:29, Orla Buckley FU14 25:45, Dara O’Shea FU14 26:56 [full results]

The Gneeveguilla AC 5K Spring Series, Race 1 held in Killarney was won by Donal Coffey [full results] Local times were: Donal Coffey 16:13, Dan Burke 20:23, Mary Finn 21:59, Donal Burke 22:58 [Finish line photos]

Boxing - Tim Lehane (in red) and Seanie Barrett (grey) in the corner for RylaneBoxing: Rylane boxing tournament: a great night of boxing assured! Please support the club. Tickets €10. 8pm Sunday, 26 January 2014 in Aghabulloge [details]

Greyhounds:

Millridge Matt came second in race 8 – The Kate Browne’s Grandstand Restaurant 525 (Grade : AA0/0) Flat 525, in a time of 29.28, at Tralee on Fri Jan 24th [result]

Mountleader Akim won race 2 – The Bet With The Tote 330 (Grade : S4/5) Flat 330in a time of 18.02 at Curraheen Park on Saturday 18th Jan [result]

Millridge Euro won race 9 – The Kate Browne’s Grandstand Restaurant 550 (Grade : A4) Flat 550 in a time of 30.51 at Tralee on Saturday 18th Jan [result] [read more …] “Results & Fixtures – 25th January 2014”

Results & Fixtures: 17th January 2014

GAA: Kevin Crowley came on in defence at the 47th minute, for a Cork team that made light work of University of Limerick (Cork 6-16 UL 0-7) in the semi-final of the McGrath Cup [reports on CorkGAA.ie, PeoplesRepublicOfCork]

“Kevin Crowley oozed class,when he came on,got a great point and sprayed the ball well. His cameo,you just know he is destined for greatness.” – report on PeoplesRepublicOfCork

Kevin Crowley had been handed his first senior start at corner back for McGrath Cup final against Kerry on Sun 19th Jan @2pm in Mallow [match preview] (14th Jan) … only for him to pull out with a hamstring injury a few days before. Final score- Cork 1-11 Kerry 0-10

St.John’s GAA have a new twitter account to help keep track of all their fixtures and results @stjohnsgaaclub

Official gradings for U18, U16, U15, U14, U13 & U12 Football teams in Cork for 2014 have been released

Soccer: AUL 3B: Los Zarcos v Ballincollig, 10:45 19th Jan (OFF)
AUL 1A: Greenmount Rangers v Millstreet Celtic,  2pm Sat 11th Jan (CANCELLED – weather)
AUL 3B: Los Zarcos v Lakewood Ath, 10.45am Sun 12th Jan(CANCELLED – weather)

Millstreet Celtic Last Man Standing II – latest standings

Tim Lehane (in red) and Seanie Barrett (grey) in the corner for Rylane
Aubane lads Tim Lehane (in red) and Seanie Barrett (grey) in the corner. Rylane boxing tournament is on January 26th

Boxing: Rylane boxing tournament: a great night of boxing assured! Please support the club. Tickets €10. 8pm Sunday, 26 January 2014 in Aghabulloge [details]

Road Bowling:  (Kilcorney) 12/01/14 Kevin Ruby bt Tim Connors €200; Tim Connors bt Kevin Ruby €120 Kevin Ruby bt Danny Flood l/s €400; Danny Flood bt Kevin Ruby l/s €400.

Scór: Munster Scór na nÓg Semi Finals were held in the GAA Hall in Millstreet on Jan 12th @2:30pm [preview on CorkGAA.ie] [results from the NorthKerryFootballBoard]

Greyhounds: Mountleader Rieu won race 7 – The Carrigdhoun Carvery 330 (Grade : S2/3) Flat 330 in a time of 18.13 at Curraheen Park on Friday Jan 17th [result]

Mountleader Caro finished second in race 5 – The Find Us On Facebook 330 (Grade : S1/2) Flat 330 in a time of 18.24 at Curraheen Park on Friday Jan 17th [result]

Crossfield Jon finished second in race 6 – The www.igb.ie 525 (Grade : A4) Flat 525 at Curraheen Park on 10th Jan in a time of 29.60 [result]

Results & Fixtures: 8th January 2014

Kevin Crowley pictured playing for Cork seniors against LIT

GAA: Congrats to Kevin Crowley who was named in his first Cork Senior Football Squad, and then came on in the second half to score a fantastic goal, as Cork easily beat LIT by 3-22 to 0-6 in the McGrath Cup on Sunday 5th January [see our article with preview, photo and reports]

Kevin Crowley is at #20 again for Cork, in the Semi-Final of the McGrath Cup against UL at 2pm on Sunday 12th [teamsheet] (7th Jan)

Coursing: The Millstreet Meet was held on Friday 3rd, and Saturday 4th January 2014 [see our article with the full schedule, line up, results, and videos]

Athletics: CorkRunning has published stats on club membership in Cork. Millstreet has 72 members with 55 juveniles being very encouraging. [details]  (7th Jan)

Greyhounds: Crossfield Felix won race 10 – The www.igb.ie 525 (Grade : A2) Flat 525 at Curraheen Park on Jan 4th in a time of 28.73 [result]

Millridge Sophie won race 7 – Book Your Unrecorded Trials Online 525 (Grade : A5) Flat 525 at Tralee on Jan 4th in a time of 29.19 [result]

Millridge Euro finished second in Race 9 – The Kate Browne’s Grandstand Restaurant 570 (Grade : A3) Flat 570 at Tralee on Jan 4th in a time of 29.19 [result]

Millridge Ghost finished second in race 4 – 20:40 – The www.igb.ie 325 at Tralee on Jan 3rd [result]

Altamount Tom finished second in race 8 – The Find us on facebook 525 (Grade : A5) Flat 525 at Curraheen Park on Jan 3rd in a time of 29.49 [result]

Results & Fixtures: 1st January 2014

The Under-16 Millstreet Team who are County Champions.   We thank Tony McCaul for the excellent picture.  Click on the image to enlarge.  (S.R.)
Millstreet Under-16 Camogie team – County B Champions 🙂

Camogie: U16B County Championship Final: Millstreet 2-4 Cloughduv 0-6, 11.30am Sunday 29th December, @ Castle road Cork [photos] [report by John Tarrant]

Coursing: The Millstreet Meet is on Friday 3rd, and Saturday 4th January 2014 [full schedule & line up] [preview]

Athletics: At the Millstreet GAA 8K Fun Run / Walk on St.Stephen’s Day (Dec 26th), first home were Denis McCaul and Martina Kiely, followed by Billy Cronin [report and photos] [report in the Corkman]

GAA: Glenville U21 Football draw. Aghada v Fermoy,Boherbue v Macroom, Millstreet v Glanmire,Valley Rvrs v Carbery,Cillnamatra v Kinsale,Gabriel R (Dec 27th)

Greyhounds: Sabatini finished second in Race 3 – The John O Brien Hurdle (Grade : H0) Hurdles 525 on Saturday Dec 28th in Curraheen Park [result]

Crossfield Lois finished 5th in the final of The Bartlemy Rd Ltd. A3 525 Stakes Final in a time of 29.80 on Saturday Dec 28th in Curraheen Park [result]

Millridge Matt won Race 10 – The Benefit Night’s at the Stadium 570 (Grade : A1/2) Flat 570 on Saturday Dec 28th in Tralee [result]

Road Bowling: 26/12/13 Derry Cooney V Noel Murphy
27/12/13 Martin Kelleher V Paddy Kinsealla, Brian Cremin V Daniel Sullivan
29/12/13 Kevin Ruby V Kevin Cooney
31/12/13 Jim Coffey V D.J.Holland

 

Results & Fixtures: 23rd December 2013

Athletics: At the Newmarket 5 km 22nd Dec (278 runners): 18:51 Martina Kiely, 19:26 Daniel Burke, 20:52 Denis Kiely, 21:28 John Sheehan, 21:56 Colm O’Connor, 22:13 Mary Finn (winner of F50’s), 25:45 Shane Browne [results]

Congrats to Donal Bourke on competing in the All Ireland U11 Cross Country Championships in Waterford IT Sports Campus (he’s still only 9!!) on December 15th, where he was in the Cork team that finished 3rd overall [U11 Individual Results, U11 Team Results], [Report by Millstreet AC]. Billy Cronin also competed in the U17s and was in the Cork Team that finished second,  [U17 Individual Results]

Soccer: AUL 3B: Los Zarcos v Ballincollig, 15th Dec (CANCELLED due to bad weather)

AUL 1A: Richmond v Millstreet Celtic, 14th Dec (CANCELLED due to bad weather)

GAA: Duhallow U20 Invitation Cup: Duhallow 2.17 Rathmore/Kilcummin 1-9, 23rd Dec [preview]

5km Fun walk/run on St.Stephens day at 11am from the GAA Hall, organised by Millstreet GAA. 5Euro adult, 3 Euro juveniles. Refreshments will be provided. Please support.

Greyhounds: Crossfield Lois won the semi-final of race 5 – The Bartlemy Rd Ltd. A3 525 Stakes. Semi-Final (Grade : A3) Flat 525, by a neck in a time of 29.01, at Curraheen Park on December 21st [result]

Ballydaly Danube won Race 9 – The Two Wheel Training A1 525 Stakes. Semi-Final (Grade : A1) Flat 525, in a time of 28.78, at Curraheen Park on December 21st [result]

Millridge Laura finished second in race 8 – The Benefit Night’s at the Stadium 750 (Grade : D4/5) Flat 750 in a time of 43.99, at Tralee on December 21th [result]

Mountleader Ilya finished second by a head at in race 2 – The Tote Trio Pool 325 (Grade : S6/7) Flat 325 in a time of 18.22, at Tralee on December 20th [result]

Millridge Queen won race 11 – The Hospitality Suites 525 (Grade : A3) Flat 525, by 2 lengths in a time of 29.00, at Tralee on Saturday evening (14th Dec) [result]

Ballydaly Danube finished second race 9 – The Two Wheel Training A1 525 Stakes. Round 1 Heat 2 (Grade : A1) Flat 525, by 4 lengths in a time of 29.42, at Curraheen Park on Saturday evening (December 14th) [result]

Results & Fixtures – 13th Dec 2013

Camogie:U16 County Championship Final: Millstreet v Cloughduv, Saturday 21st December at 12 pm, at Castle road Cork. (Cancelled due to weather)

U16 County Championship Final: Millstreet v Cloughduv, Dec 14th, at Castle road Cork. (Cancelled due to weather)

U16 County Championship S/F: Millstreet 2-7 Brian Dillons 1-6, Dec 7th [report] [U16 Results]

Soccer: John Murphy Munster Senior Cup Quarter Final: Millstreet CS 0 Carrick on Suir CBS 4, 11:30am, Wed Dec 11th @ Cooney Park, Rathcoole [Carrick report]
AUL 1A: Rathcoole Rovers 1 Hibernians 5, 8th Dec [see the latest tables below]
AUL 3B: Los Zarcos 1 Bweeng Celtic 1, 8th Dec
AUL 1A: Millstreet Celtic 2 Donoughmore Ath 0, 1st Dec

Rallying: At the Killarney Historic Stages Rally – 7th December: 6th – Mark Falvey/Diarmuid Lynch; 38th – Todd Falvey/Peter Falvey; 72nd John O’Sullivan/Denny O’Riordan; 78th – Conor Falvey; Stage 7 – Denis Buckley/Declan Casey [video of how their rally ended]  [full results]

Road Bowling: Tom Browne won the Gerald Healy Cup final at Kilcorney where he beat Kevin Ruby in the last shot (1st Dec). They were locked together in the early stages. Browne gained odds down the hill and went almost a bowl clear at Coleman’s bridge. Ruby cut the lead to Cullinane’s and pressed on to force a last shot.

GAA: Freshers League Final: UCC 2-11 DCU 1-11, Dec 12th. Kevin Crowley in great form again and scoring a point [report]

Best of luck to Jerry Doody and John Tarrant, who have been reelected as Cultural Officer and PRO respectively [read article]

Rallying: Best of luck to Charlie Drake who has been appointed to the New South Wales Rally Committee to try and improve and rebuild the sport over there.

Greyhounds: Crossfield Lois won race 10 – The Bartlemy Rd Ltd. A3 525 Stakes. Round 1 Heat 3, in a time of 28.76 at Curraheen Park (13th Dec). Into the final next weekend 🙂 [result]

Millridge Rosco finished second in race 2 – The Tote Trio Pool 325 (Grade : S8/9) Flat 325 in a time of 18.60, at Tralee on December 7th [result] [read more …] “Results & Fixtures – 13th Dec 2013”

Results & Fixtures – 27th Nov 2013

TaeKwon-Do: Congrats to Triona O’Sullivan and Joshua O’Sullivan who won gold medals at the Irish International TKD Championships, last weekend (23rd Nov). Triona won three gold medals in Tul, Sparring, and a team gold, while Joshua who won a sparring gold [article]

U16 County League Semi-Final: Millstreet 1-6 Brian Dillons 2-4, Nov 23rd [report]

Soccer: John Murphy Munster Senior Cup Quarter Final: Millstreet CS 0 Carrick on Suir CBS 4, 11:30am, Wed Dec 11th @ Cooney Park, Rathcoole [Carrick report]

AUL 1A: Millstreet Celtic 2 Donoughmore Ath 0, 1st December

John Murphy Cup (Munster School’s Soccer): Millstreet CS will play Carrick on Suir CBS in the Munster quarter final, after they won their group, by beating St.Fanahans College (Ennis) 3-1 and Col.Mhuire Buttevant 6-2 [results & tables] [JohnMurphyCup]

AUL 1A: Dunbar Celtic 2 Rathcoole Rovers 4, Nov 23rd
AUL 3B: Los Zarcos 1 Waterloo 2, Nov 23rd

Schools GAA: Senior C Football: Millstreet CS 3-8 St.Brogans 5-12, 12:30pm Nov 29th @ Kilmichael (after extra time)

Athletics: At the Munster Juvenille B Cross Country Championships (Sunday 1st December, Beaufort, Co. Kerry): Congrats to Billy Cronin who won the Boys U17 race, and to Emily Ring who helped Cork to team gold in the U15s. Well done also to the other Millstreet AC athletes  – U13 Orla Buckley, and U11 Ian Buckley [results] [Millstreet AC Report]

In the Masters Cross Country Championships also held in Beaufort on 1st Dec, Donal Coffey finished 12th in the mens, 9th in the O35s, and 2nd for the O35s Club Team [results]

Greyhounds:

Millridge Matt won Race 8 – K.G.S.Supporters Club Sweepstake Final (Grade : A2) Flat 570, in a time of 31.35 at Tralee on Sat Nov 30th [result]

Millridge Ghost finished second in race 4 – K.G.S.Supporters Club Sweepstake Final (Grade : S5) Flat 325, in a time of 18.29 at Tralee on Sat Nov 30th [result]

Mountleader Iyla finished second in race 1 – Welcome to the Kingdom Greyhound Stadium 325, in a time of 18.07 at Tralee on Sat Nov 30th [result]

Crossfield Colt won race 2 – The Macra Na Feirme A3 550 (Grade : A3) Flat 550, by two lengths in a time of 30.27 at Curraheen Park on Saturday Nov 30th [result]

Ballydaly Danube came second in Race 4 – The Macra Na Feirme A1 550 (Grade : A1) Flat 550, in a time of 30.59 at Curraheen Park on Saturday Nov 30th [result]

Ballydaly Sword came second in Race 8 – The Macra Na Feirme Open 525 (Grade : AA0) Flat 525, in a time of 29.16 at Curraheen Park on Saturday Nov 30th [result]

Millridge Zach finished second in Race 8 – The Kate Browne’s Grandstand Restaurant 525 (Grade : AA0/0) Flat 525, in a time of at Tralee on Fri Nov 29th [result]

Millridge Matt won race 11 – K.G.S.Supporters Club Sweepstake Semi-Final (Gr : A2) Flat 570, trap 1 in a time of 31.68 in Tralee on Nov 22nd [result]

Results & Fixtures – 20th November 2013

2013-11-17 Millstree U16 Footballers - beaten by Kilmeen in the County League FinalJuvenile GAA: County Under 16 ‘A’ County Football League Final: Kilmeen 4-13 Millstreet 1-12,  12pm Nov 16th @Kilmichael

Schools GAA:Fé 14C Hurling (2): Nagle v Millstreet CS, Nov 15th – Conceded by Nagle

Athletics: Congratulations to Billy Cronin of West Muskerry Athletics Club who won a bronze medal with the Cork Team in the All Ireland Junior Cross Country Championships in Santry, Co.Dublin over the weekend (Nov 17th). Well done Billy! [results]

Boxing: All Ireland Intermediate Championships: Limerick’s Johnny Harty eliminated Rylane’s Tim Lehane (from Aubane) in an all Munster 67kg derby [ by KO3 [result] [report]

2013-11-16 TaeKwon-Do Triona O'Sullivan wins sparring gold at the German InternationalsTaeKwon-Do: Congrats to Triona O’Sullivan who represented the Millstreet Club at the German Internationals last weekend, winning the sparring

Congrats to Triona O’Sullivan and Joshua O’Sullivan who won gold medals at the Irish International TKD Championships, last weekend (23rd Nov). Triona won three gold medals in Tul, Sparring, and a team gold, while Joshua who won a sparring gold [article & photo].

Road Bowling: Kilcorney 17th Nov: Frank Kiely/ Darren Burns bt Eamonn Sweeney/Vincent Kiely 2bwl €1080; Vincent Kiely bt Frank Kiely l/s €700.

 Soccer: AUL 1A: Millstreet Celtic 1 Buttevant 5, Nov 16th
AUL 1A: UCC 3 Rathcoole Rovers 1, Nov 16th

 

Greyhounds:

Millridge Matt won race 11 – K.G.S.Supporters Club Sweepstake Semi-Final (Grade : A2) Flat 570 out of trap 1 in a time of 31.68 in Tralee on Nov 22nd [result]

Millridge Queen won race 10 – The Slan Abhaile 525 (Grade : A4) Flat 525 in a time of 29.17 at Tralee on Nov 16th [result]

Millridge Goblin finished second in [read more …] “Results & Fixtures – 20th November 2013”

Results & Fixtures – 11th November 2013

Millstreet Minor Footballers

Juvenile GAA:Minor ‘D County Football Championship Final: Castletownbere 1-15 Millstreet 3-3, Sun 10th Nov @Kilmichael

Camogie: U16 B County Championship quarter final: Millstreet) 6-13 Newtown 3-6, Nov 3rd [results] They will play St. Finbarrs or Brian Dillons in the Semi Final
U18 Quarter Final Millstreet 4-8 Barryroe 1-03, in Millstreet 29th Oct [Barryroe report]

Schools GAA: Senior C Hurling: Millstreet CS 0-9 St Colmans (Mid) 2-8, in Ovens @ 1:30pm Nov 8th
Fé 16B Hurling (1): Millstreet CS – vs Acd Mallow – Conceded by Millstreet CS, 7th Nov

Soccer: AUL 1A: Millstreet Celtic 4 Rathcoole Rovers 4, Nov 10th
AUL 3B: Los Zarcos 1 Strand Utd 1, Nov 10th
AUL 1A: Buttevant 3 Rathcoole Rovers 0, 3rd Nov
Presidents Cup 2nd Round: Los Zarcos v Richmond B (off), 3rd Nov

Athletics: At the County Senior Cross Country Championships near Riverstick, Tony Kelleher finished 19th in a time of 37:35 (plus bronze in the team section), and Donal Coffey finished 22nd in a time of 37:49 [full results] (photo right –>).
Also well done to Billy Cronin (running for West Muskerry) in the Junior section who finished 6th and will run in the All-Irelands on Nov 16th [result]

There was no luck for Millstreet runners at the Munster Juvenile Uneven Age Cross Country Championships held in Castlelyons last weekend [full results] [report from the Millstreet Club]

Tony Kelleher finished 6th (out of 245) and 1st in the over 40s at the Mount Oval 6 Mile on Nov 16th [results & photos]

Well done to Alan Shortt who finished the New York Marathon (Nov 3rd) in a time of 04:30:13 (bib# 53717)

Overall
Place
Gender
Place
Age
Place
Bib
No.
First NameLast NameAgeTeamState/
Country
Finish
Time
5 km10 km15 km20 km13.1 mi25 km30 km35 km40 kmMinutes
per Mile
2838919921310853717ALANO’MAHONY46MIRL04:30:1300:30:4300:59:5901:30:1302:01:3602:08:5002:34:0903:06:0703:40:2504:15:2110:19

Rallying: At the Banna Stages Rally on Sunday, Colin / Liam Moynihan finished 3rd in the Juniors, and 25th overall [full results] [photo]

Equestrian: Congrats to everyone at Green Glens which won a bid to host the 2014 European Pony Championships [read more …] “Results & Fixtures – 11th November 2013”

Results & Fixtures: 28th Oct 2013

Tae-Kwon Do: At the WKU kickboxing world championships in Crete (22nd-25th Oct), Triona O’Sullivan won a team Gold, a silver in the full contact, a silver in continuous, and a bronze (U17s) [team photo] (Read about in the Corkman)

Juvenile GAA: Cork North Minor D FC Final: Millstreet II  3-11 Cullen 1-5, 27th Oct @ Cullen
Cork North U15 Football Championship S/F: Millstreet 2-15 St.Kevin’s 2-17, Sun Oct 20th in Castlemagner 🙁

Schools GAA: U14C Hurling (2): Kanturk v Millstreet CS – Conceded by Kanturk, 25th Oct
Senior C Football: Millstreet CS 2 – 12 vs Col Mhuire Buttevant 1 – 11 (AET), 21st Oct

Soccer: AUL 1A: UCC A 6-1 Millstreet, 26th Oct
AUL 3A: Los Zarcos v Waterloo (off).

Show Jumping: Up to the minute results from the Owners Pony and Young Riders Charity Show which is on the the Green Glens this weekend (25th-27th Oct)

Athletics: Watch out for the locals running in the Dublin Marathon [results]

Ladies Football: Congrats to the Millstreet girls who were part of the Dromtarriffe team that won the North Cork U16 A Football title, beating Mallow last Tuesday 22nd Oct [team photo]

Camogie: Minor C Championship Round 2: Millstreet V Clonakilty/St Colms @ Millstreet at 2pm 20th October [full fixture list] ?result?

U16 B County Championship:  Millstreet v Newtown, 3rd Nov @ 12 noon [U16 Champ Details]

Results & Fixtures – 20th October 2013

Schools GAA: Fé 14B Football(3): Millstreet CS 1-4 Douglas CS 6-10, 11th Oct

Senior C Hurling: Bantry CS 2-13 Millstreet CS 3-16 After Extra Time [Bantry report], 10th Oct

Juvenile GAA: U16 Football Lge Final: Millstreet 2-10 Lyre 0-3, 10th Oct 🙂 [photos]
Congrats to Shane Hickie who has been included in the Cork U15 Academy Panel for 2014 [see all the underage panels]

Horse Racing: Andrias Guerin was riding in Cheltenham on Friday, where he came 4th on “For Two” for trainer Paul Nichols in a Handidap Hurdle. [Andrias’ form]

Soccer: AUL 1A: UCC A 6-1 Millstreet, 26th Oct
AUL 3A: Los Zarcos v Waterloo (off).

AUL 1A: Millstreet 1 Hibernians 6, Rathcoole Rvs 2 Greenmount Rgs 3, 19th Oct
AUL 3B: Ballincollig 2 Los Zarcos 2, 20th Oct [read more …] “Results & Fixtures – 20th October 2013”

Results & Fixtures – 9th Oct 2013

Camogie: U14 B County Semi Final: Newcestown 6-5 Millstreet 0-5, @ Delaneys 6th Oct [report]
U16 B County Championship: Millstreet 4-17 Barryroe 0-5, 4th Oct [U16 Champ’ details]

GAA:Duhallow JAFC S/F Replay: Millstreet 2-10 Cullen 2-15 (AET), 8pm Wednesday 30th Sept in Knocknagree [Scores as they happened]

Duhallow JAFC S/F: Millstreet 3-12 Cullen 2-15 (AET), 8pm Monday 30th Sept in Knocknagree – replay on Wednesday Oct 2nd @8pm in Knocknagree.

All Ireland Hurling Final Replay: Cork 3-16 Clare 5-16, Sept 28th. Mark Ellis (#18) [watch the game]

Schools GAA:Fé 16B Hurling (1): Millstreet CS v Douglas CS – Conceded by Douglas, 4th Oct

U14B Football (3): Kinsale CS 3-10 Millstreet CS 3-10, 27th Sept

Juvenile GAA: The Tommy O’Connor, Alan O’Connor, and Connie Kelleher Cups will be held on Saturday October 12th in the Town Park

U16 Hurling S/F: Millstreet lost to Newmarket, 5.30pm Oct 8th in Rathcoole

U12 Football league Final: Millstreet lost to Doneraile, 11am Sunday Oct 6th in Castlemagner [photos]

U14 Football S/F: Dromtarriffe 2-6 Millstreet 6-14, Wed Oct 2nd @ 6pm in Rathcoole [photos]

U16 A Football League S/F: Millstreet 1-18 Vs Pobal Ui Chaoimh 0-9 in Boherbue @ 6pm 30th September

Soccer: AOH Cup 2nd Round: Millstreet Celtic 0 Lakewood Ath A 1, 6th Oct

AOH Cup 2nd Round: Rathcoole Rovers 1 Hibernians 3, 6th Oct

Millstreet Celtic’s Last Man Standing – latest tables

Rallying: The Cork ’20’ Rally was held around Millstreet last weekend. The first three home were:

1st (1) Daragh O`Riordan/Tony McDaid (Fiesta WRC) 1.49.38.5
2nd (2) Garry Jennings/Rory Kennedy (Impreza WRC) 1.50.01.4
3rd (4) Donagh Kelly/Kevin Flanagan (Focus WRC) 1.50.31.6

Full results and times from the weekend are below: [read more …] “Results & Fixtures – 9th Oct 2013”

Results & Fixtures – 25th Sept 2013

Camogie: County Junior C Camogie Final: Millstreet 1-6 Charleville 1-14, Sunday 22nd Sept, Castle Rd, Cork.

Junior GAA: Junior Hurling League S/F: Millstreet v Freemount, 25th Sept, Conceded by Millstreet. (Is it realistic to be asked to play league semi finals  on Tuesday and Wednesday, followed by championship semi final the following Monday? )

Nevin Cup S/F: Millstreet 4-07, Castlemagner 0-10, 24th Sept

Juvenile GAA:
Under 16 A Football League: Glanworth v Millstreet, 21st Sept – Conceded by Glanworth

U18 Premier FL 2(1): Millstreet 1-9 Bantry Blues 1-11, 27th Sept

Under 12 Football League 2E: Millstreet 8-15 Kiskeam 4-18, 19th Sept

Soccer:

AOH Cup 2nd Round: Millstreet Celtic 0 Lakewood Ath A 1, 6th Oct

AOH Cup 2nd Round: Rathcoole Rovers 1 Hibernians 3, 6th Oct

St Michaels Cup 2nd Round: Millstreet Celtic 1 Buttevant 4
St Michaels Cup 2nd Round: Rathcoole Rovers 0 Watergrasshill Utd 4

AUL 1A: Millstreet Celtic 0 Greenmount Rangers 3, 21st Sept
AUL 3B: Los Zarcos 2 Coachford 2, 22nd Sept [read more …] “Results & Fixtures – 25th Sept 2013”

Results & Fixtures – 20th Sept 2013

Juvenile GAA:

Under 16 A Football League: Millstreet v Fermoy, 18th Sept – Conceded by Fermoy

Under 16 A Football League: Millstreet 6-7 Ml MacCarthaighs 1-4, 15th Sept

Under 16 B Hurling League: Millstreet 8-12 Buttevant 2-5, 14th Sept

Under 12 Football League 2E: Millstreet 4-5 Thomas Russells Gold 2-9, 14th Sept

Under 12 Football League 2E: Milford 0-8 Millstreet 5-8, 7th September

Junior GAA:

JBHL: Lismire 2-14 Millstreet 1-8, 11th Sept

JBHL: Kanturk 4-20 Millstreet 0-6, 13th Sept

Congratulations to [read more …] “Results & Fixtures – 20th Sept 2013”

Results & Fixtures – 5th September 2013

2013-08-31 All Ireland U16 B Camogie Champions with Cork - Máire O Connor and Lydia O'Reilly
All Ireland U16 Camogie Champions Máire O’Connor and lydia O’Reilly

Camogie: Well done to the Cork Under 16 B Team who defeated Waterford by 4-8 to2-10, to be crowned All Ireland Champions, and especially our own Máire O’Connor and lydia O’Reilly.

GAA: Best of luck to Niall Kelleher from Aubane who has been appointed selector to the Cork U21 footballers next year. Niall has previously been coach for Duhallow Seniors, and Cork Juniors 2010 & 2011, winning the All-Ireland in his second year in charge.

JBHL: Banteer 2-25 Millstreet 0-07, 2nd Sept

Junior B Football Championship 2 Semi Final Replay: Millstreet 0-05 Glenlara 1-14, 1st Sept 7:30pm

This Sunday all eyes will be on the All Ireland Senior Hurling Final as Cork take on Clare. We wish Mark Ellis the best of luck as he has the chance to bring the first Senior All Ireland medal back to Millstreet since 1973. Result was a draw 0-24 to 3-15. Replay on September 28th.

Ladies Football: Cork County Ladies Junior B Football Quarter Final: Dromtariffe Junior Ladies 2-12 Rosscarbery B 1-5, 7pm Aug 31st in Castletownkenneigh. Well done to all the local girls. They now face Douglas in the semi-final [Championship Results & Fixtures]

Juvenile GAA:

Under 16 B Hurling League: Kilworth 1-13 Millstreet 7-12, 4th Sept

U18 Premier2 Football C’ship: Clonakilty 1-19 Millstreet 0-7, 8pm 3rd Sept in Cloughbuv

Under 13 C Hurling League Group 2: Millstreet 14 – 10 Castletownroche 2-3, 2nd Sept

Under 13 C Hurling League Group 2: Buttevant 4-5 Millstreet 2-7, 29th Aug

Soccer:

AUL 1A: Richmond 5 Rathcoole Rovers 0, 1st Sept

AUL 3B: Los Zarcos v Ballinhassig (off), 1st Sept

2013-09 Donie O'Mahony (left) accepts the prize after his dog Millridge Leader won the feature event at the Tarbert Community race nightBowlingKilcorney; Tom Browne bt Gearoid Spillane l/s €1200; Gearoid Spillane bt Tom Browne l/s €1400

Greyhounds: Congrats to Donie O’Mahony and Millridge Leader who landed the feature event at Tarbert Community Centre fundraiser night at the Kingdom Greyhound Track at the start of September [report]

Rallying: Well done to Sean & John Moynihan who won the historics section of the Galway Summer Stages Rally 2013 [results]

[read more …] “Results & Fixtures – 5th September 2013”

Results & Fixtures – 29th Aug 2013

2013-08-21 Millstreet U14 Footballers winners of the Cork North Championship2013--8-24 Millstreet U11 Camogie team which won the Avandhou U11B League

Millstreet U14 Football & U11 Camogie teams who won tropies last weekend

GAA: Junior B Football Championship 2 Semi Final: Millstreet 2-08, Glenlara 1-11, 25th Aug (last gasp point for Glenlara)

All-Ireland Junior Football Championship Final: Cork 0-13 Kildare 1-7, All Ireland medals for Mike Vaughan and Kevin Crowley 🙂  [report on gaa.ie, the SouthernStar]

JBHL: Newmarket 2-21 Millstreet 0-5, 21st Aug

Duhallow U21 HC: Robert Emmets 0-13 Millstreet 1-9, 19th Aug [report in the Corkman]

Duhallow JAHC QF replay: Millstreet 0-15 Tullylease 2-12 (AET 0-12 to 1-9 at full time), 17th Aug

EPS Bison JAHC Q/F Millstreet 0-20 Tullylease 2-14 (FT), 13th Aug

All Ireland Senior Hurling Sem-Final: Cork 1-24 Dublin 1-19, Aug 11th, Mark Ellis #18

All Ireland Junior Football SemiFinal: Cork 1-15 Lancashire 1-9, 11th Aug, Michael Vaughan #15 and scored 3 points

County Junior Hurling League: Millstreet 5-09 Cloughduv 2-20, 7th Aug

JBHC: Millstreet 1-13 Kanturk 5-14, 3rd Aug

JBFL: Boherbue 2-18, Millstreet 0-03, 31st Aug

2013-08-08 Darragh Kiely - national U12 Road Bowling champion
Darragh Kiely, Kilcorney, All Ireland U12 Road Bowling champion

Road Bowling: Congratulations to Darragh Kiely, Kilcorney, who took the national Road Bowling title in Armagh recently [report in the Corkman]

Camogie: Congratulations to the Millstreet won the Avandhou U11B League in Newtownshandrum on August 24th.

All Ireland U16 B Semi Final: Cork 4-10 to Dublin 0-3, Aug 10th, Well done to Máire O’Connor (#8) and lydia O’Reilly (#7) [read more …] “Results & Fixtures – 29th Aug 2013”