Results & Fixtures – 17th January 2013

GAA:  Glenville U21 Football Tournament: Dohenys 2-10 Millstreet 0-10, 12th Jan [ @GlenvilleGAA ]
Soccer: AUL 1A: Millstreet Celtic 3 Rathcoole Rovers 4, Sat 12th Jan 2pm [reports by Millstreet Celtic, The Corkman]
AUL 3B: Los Zarcos v Coachford (called off), Sat 12th Jan 2pm
CSL U16 Div 3: Rathcoole Rovers 4 Churchvilla 1, 12th Jan
(See the latest soccer tables below)

2011-10 Last Man StandingMillstreet Celtic’s “Last Man Standing” competition – view the latest tables – (Only two players left – Finbarr Corcoran and Adrian O’Connor who have decided to share the pot of €800)

Greyhounds: Ballydaly Sword won Race 7 – The Laurels Restaurant 525 (Grade : A4/5) Flat 525 in Curraheen Park on Jan 11th [result]

Fixtures:

 

Soccer Tables (14th Jan 2013): 

Murphy’s Irish Stout
League 1A
Pld W D L GF GA Pts
Glenvale 8 7 1 0 30 3 22
Rathcoole Rvrs 10 6 0 4 18 19 18
Buttevant A 8 5 1 2 23 15 16
UCC A 10 4 1 5 22 27 13
Richmond 5 3 1 1 11 6 10
Millstreet Celtic 9 2 2 5 23 34 8
Greenmount Rangers A 8 1 2 5 14 18 5
Glenthorn Cel 1 1 0 0 6 1 3
Grangevale 9 0 2 7 7 31 2
Murphy’s Irish Stout League 3B  
Pld W D L GF GA Pts
Newmarket 10 9 0 1 40 8 27
Rylane Cel 11 7 3 1 30 18 24
Kanturk B 12 5 4 3 25 23 19
Casement Cel 9 5 0 4 19 16 15
Coachford B 11 4 2 5 21 24 14
Bweeng 11 3 3 5 15 20 12
Los Zarcos 10 3 3 4 12 20 12
Greenmount Rangers B 10 2 5 3 13 15 11
Glanworth Utd 11 3 2 6 26 37 11
Buttevant B 13 0 4 9 18 38 4
CSL U16 Div 3 P W D L F A GD PTS
Rathcoole Rovers 7 6 0 1 21 11 10 18
Mayfield United A 6 4 1 1 14 9 5 13
Douglas Hall A 7 3 2 2 15 9 6 11
Ballinhassig 7 3 1 3 15 13 2 10
Crosshaven 5 2 1 2 15 14 1 7
Carrigaline Hibernians 5 2 0 3 9 10 -1 6
Leeds A 6 2 0 4 15 21 -6 6
Churchvilla 7 2 0 5 15 26 -11 6
Ballincollig A 6 1 1 4 11 17 -6 4

Come on Bella captures the Oaks Trial Stake

2013-01-05 Mary, Chloé and Teddy Collins' dog Come On Bella kept the Oaks Trial Stake at home in Millstreet this year, pictured above with family and friends (photo Seán Radley)
2013-01-05 Mary, Chloé and Teddy Collins’ bitch Come On Bella kept the Oaks Trial Stake at home in Millstreet this year. The Collins Family are all working members with Millstreet Club which made the meet great local success. pictured above with family and friends (photo Seán Radley)

[read more …] “Come on Bella captures the Oaks Trial Stake”

Millstreet Town Park today for the first day of Coursing

2013-01-04 Millstreet Coursing 01 - The setup in the Town Park for the coursing - in the background you can see Lacabane Hill and St.Mary's Graveyard
2013-01-04 The setup in the Town Park for the first day of coursing – in the background you can see St.Mary’s Graveyard where the road goes up the hill. All the coursing results are available on our latest Results & Fixtures page

[read more …] “Millstreet Town Park today for the first day of Coursing”

Results and Fixtures – 7th January 2013

2012-01-05 Coursing - Mary, Chloé and Teddy Collins with Come On Bella, Oaks Trial Stake winner 02Greyhounds: The annual coursing meet took take place in Millstreet Town Park on Friday the 4th and Saturday the 5th of January 2013 with an 11:30am start both days. Local bitch Come on Bella captured the Oaks Trial Stake for the Collins family on what was a well run meet. The full schedule of races and results are at the bottom of this post.

Millridge Spice finished second in race 9 – The Bet Online with the Tote 525 (Grade : A3) Flat 525 at Tralee last Saturday Dec 29th [result]

Ballydaly Rocket came second in race 5 – The Upcoming Events 525 (Grade : N1/2) Flat 525 in Curraheen Park, Friday Jan 4th [result]

Ballydaly Bid came second race 2 – The Find Us On Facebook 550 (Grade : A4/5) Flat 550 in Curraheen Park on Saturday Jan 5th [result]

Millridge Black came second in race 7 – The Greyhound Ownership 525 (Grade : A3) Flat 525 in Tralee on Sat Jan 5th [result]

GAA: Cork County Scór na nÓg Final: Millstreet came second in the Novelty Act (28th Dec – see full results)

McGrath Cup (Senior Football): Cork 1-15 Cork IT 0-11, Sun 6th Jan. Mike Vaughan came on for the the students and scored a point. [match report]

Athletics: Tony Kelleher finished 3rd in the 2013 Munster AAI Senior Indoor Championships in Nenagh, on Sunday January 6th in a time of 4:18 [results]

Road Bowling: At Kilcorney (Dec 30th) Thomas Boyle won two from two with Derry Cooney, both one bowl for €1,720 and €1,000.

Kilcorney (Jan 6th): Denis Murphy bt Denis Hickey l/s twice €1200/€1400.

Soccer: County Cup 2nd Round: Rathcoole Rovers 0 Ballinhassig A 1, Sat 5th Jan 2pm
AUL 3B: Los Zarcos 0 Newmarket 6, Sat 5th Jan 2pm
County Cup 2nd Round: De Courcey Albion v Millstreet Celtic, Sunday 6th January, 10.45am (CANCELLED – due to the death of Martin Cleary)

Millstreet Celtic’s “Last Man Standing” competition – view the latest tables

Fixtures:

empty fixtures

 

=========

MILLSTREET Coursing Club Friday/Saturday 4th/5th January

(Local dogs in BOLD)

DERBY TRIAL STAKE
Reserves (in order):
CORRECT MARCH: BALLYGLEN ALONSO:
RUBBER NECK: GILCOCK PADDY

1 : GOODMAN PADDY Soundmanpaddy ex Ballymac Frankie
2 : HOMESTEAD HOUSE Adios Alonso ex Funny Honey

3 : REWIND TORRES Mafi Magic ex Cornflower
4 : ECHO WHISKEY Dougal Town ex Aquarius

5 : DARE TO CALL Bexhill Eoin ex Candles Dripping
6 : GLENHOUSE JAMIE Kingsmill Dynamo ex Lilo

7 : BLESS ME MURTY Murtys Gang ex Bless
8 : NICKIES MATT Matt Hyland ex Chubbys Banker

9 : TOM THE WALKER Wallace Green ex Harbour View
10 : DOON ROVER Kyle James ex Windy Ridge

11 : BIG GENERATOR Trajectory ex Big Maggie
12 : KILBEACANTY GORT Kilbeacanty Hill ex Rith Rialta

13 : FLEETWOOD BEX Bexhill Eoin ex Gallant Pride
14 : BOB ALONG BOB Razor Ashmore ex Wise Purchase

15 : KNOCKROUR TEXAS Murtys Gang ex Callura Fever
16 : FULHAM LAD Shaneboy Daz ex Spacious

17 : YOU DRODERA Kyle James ex Leigh Smokey
18 : BALLYBRACK OZZY Mafi Magic ex Ballybrack May

19 : GURTEEN AGHADOWN Lochbo Butch ex Aghadown Laura
20 : ARISTO ADMIRAL Bexhill Eoin ex Aristo Magic

21 : COLOSSAL IMPACT Kyle James ex Cillowen Gra
22 : AQUINO Kyle James ex Leigh Smokey

23 : WEGOFORONE Adios Alonso ex Asheld View
24 : SULLANE SHOW Droopys Saunders ex Bower Sign

25 : KILMOYLEY WISDOM Bexhill Eoin ex Dancing Wisdom
26 : MIDTOWN MAFIA Mafi Magic ex Montego Lass

27 : GAME MILLER Castle Pines ex Mocking Bird
28 : SPRUCE BLAKE Adios Alonso ex Spruce Rio

29 : BOOMTOWN FINN Siena Steel ex Cleanaway Smurf
30 : CRUSHERS MANIA Mafi Magic ex Skellig Mania

31 : CRACKING LORD Central City ex Lakyle Vacume
32 : FISHERMANS BOLT Musical Time ex Aghaburren Inn

OAKS TRIAL STAKE
Reserves (in order):
LAUGHING STAR: WHATASURPRISE:
SLIM TO NONE: IRON DIVA

1 : JIMMYS LEGACY Musical Time ex Belated Legacy
2 : ECHO SAMMY Johnny Casanova ex Ballybeg Samanta

3 : COME ON BELLA Adios Alonso ex Tupele
4 : GAMBAIN LADY Bexhill Eoin ex Woodpark Rebel

5 : WHEREWILLIGO Mafi Magic ex Tribunal Corner
6 : TEAM BEYOND Adios Alonso ex Beyond Tivoli

7 : BALLYMAC VISTA Boavista ex Ashtown Amy
8 : ANNIEAMBER Mafi Magic ex Cornflower

9 : RYECOURT PASSION Sandy Sea ex Snodgers Passion
10 : HERE COMES NELLY Adios Alonso ex Intervention

11 : FLASHY DELIGHT Sandy Sea ex Miss Knockillon
12 : FAIRY LIKE Adios Alonso ex Tupele

13 : SKIBBS BUZZ Mafi Magic ex Mountain Guest
14 : TEDS MUM Adios Alonso ex Tupele

15 : SION GLORY Kyle James ex Sion Hawk
16 : CRONODY KATRIONA Mafi Magic ex Coolree Keeper

17 : SAFE PRINCESS Matt Hyland ex Ballygodoon Lass
18 : RODEO LASS Wallace Green ex Electric Hussy

19 : SEASIDE SUZIE Musical Time ex The Other Sense
20 : TRIBUNAL BELLE Lisloose Eoin ex Tribunal Talent

21 : GLENDERRY BEX Matt Hyland ex Summerfield Bex
22 : MORNING NEWS Bexhill Eoin ex Woodpark Rebel

23 : KILDROUM BETTY Adios Alonso ex Lycon Betty
24 : DANCING SENORA Wallace Green ex Dancing Dilemma

25 : CRAFTY CABRESTO Ballymac Maeve ex Crafty Classico
26 : BANEMORE JUDY Razor Ashmore ex Suejudec

27 : BANEMORE TIME Trajectory ex Wake Up Time
28 : LEYLA Razor Ashmore ex By Mistake

29 : SMALL BUTTERFLY Janey Mac Aroo ex Baby Rebecca
30 : GIVEITTOBATTY Bexhill Eoin ex Giveittocaesar

31 : SMOKEY MILLIE Central City ex Smokey Zero
32 : LOCHBO ZOLA Bexhill Eoin ex Lochbo Polly

NORTH CORK ALL AGE CUP
Reserves (in order): CLEANAWAY PODGE: ALKALA

1 : TOAST MASTER Trajectory ex Chubbys Accord
2 : COOLAVANNY CALL Bexhill Eoin ex Call Up

3 : KYLE TANYARD Kyle James ex Tanyard Beauty
4 : BALLYMAC MORE Ballymac Maeve ex Ballymore Sara

5 : CALL HIM NOW Bexhill Eoin ex Bambas Hawkeye
6 : BELATED BIRTHDAY Tynwald Smokey ex Belated Legacy

7 : UPTOWN ABU Murtys Blaze ex Uptown Dilemma
8 : GLANMORE ADAM Bexhill Eoin ex Cleanglass Grace

9 : MASTER MC HUGH Murtys Gang ex Foxhill Rio
10 : MAGPIE MASTER Kingsmill Dynamo ex Global Call

11 : BARROW SAUNDERS Droopys Saunders ex Barrow Magic
12 : MILLRIDGE EOIN Eoin Rua ex Uno Who

13 : SHIFT HYLANDER Matt Hyland ex Shift The Ink
14 : AT DA BOY Johnny Casanova ex Maughera Times

15 : CAROWKEAL BENJI Trajectory ex Carrowkeal Rossa
16 : MISSELLENIE Bexhill Eoin ex Bambas Hawkeye

GAME PROTECTION CUP
Reserves (in order):
KNOCKNASEED GENE: MAUREENS ADMIRAL

1 : REWIND RONALDO Droopys Maldini ex Rewind Tina
2 : GILTI PRINCE Hondo Black ex Kilcara Joy

3 : MILLRIDGE SANDY Sandy Sea ex Feora Time
4 : DREAMERS FANTASY Ballymac Maeve ex Foxes Lady

5 : RATHGLASIN BAWN Sandy Sea ex Feora Time
6 : FLEETWOOD JEWEL Premier Fantasy ex Frances Zidane

7 : BIDDY ABU Matt Hyland ex Callura Lady
8 : SUNDAY MAGIC Mafi Magic ex Montego Lass

9 : CANADIAN SIXTY Crash ex Muileann Stream
10 : BALLYDALY BID Swords Prince ex Ballydaly Laurel

11 : JAW WAGES Head Bound ex Linger
12 : JOHNNYS PAL Johnny Casanova ex Glandore Cleo

13 : ROVERS ROCKET Mafi Magic ex Cillowen Pearl
14 : KNOCKNABOUL STAR High And Mighty ex Scarlet Belle

15 : GOTTA FEELING Droopys Scolari ex Sarges Zena
16 : EANASCNOCRAMHAR Musical Time ex Cheltenham Star

LOCAL STAKE
Reserves (in order):
DROMSCARRA BLACK: UNIQUE CASTLE

1 : DUHALLOW HUNTER Matt Hyland ex Skellig Kelly
2 : NONSENSE SMOKEY Tynwald Smokey ex The Other Sense

3 : CILL DUBH JEFF Ballyhoe Marble ex Cill Dubh Millie
4 : MILLRIDGE BOLT Blackstone Gene ex Coy Sheila

5 : SAMBA HURRICANE Premier Fantasy ex Burnpark Jet
6 : GLENROCK REBEL Central City ex Ballymorris Jill

7 : BIG MAN BACK Ace Hi Rumble ex Carbon Dixie
8 : SLANAN MISTY Top Savings ex Dermo Lucy

9 : TOKENFIRE RENA Blackstone Gene ex Burnpark Jet
10 : CLEANAWAY FLETCH Johnny Casanova ex Foxhall Lily

11 : UNIQUE BEAUTY March Is On ex Beautiful Smile
12 : BOWER CAROL Droopys Saunders ex Bower Sign

13 : RENASUP KYLIE Kyle James ex Windy Ridge
14 : MARDI BABY Head Bound ex Bluebell Fantasy

15 : INNOCENT LADY Innocent Man ex Marys Moment
16 : KILLINUNA MOLLY Central City ex Southwind Molly

=====

Schedule

Friday: Twice through Derby Trial Stake and Oaks Trial Stake. Once through North Cork Cup.

Saturday: Start with Local Stake, Game Protection Cup and complete card.

=====
MILLSTREET Coursing Club – Remaining Dogs after Day 1 (Friday 4th January)

DERBY TRIAL STAKE

3 : REWIND TORRES Mafi Magic ex Cornflower
8 : NICKIES MATT Matt Hyland ex Chubbys Banker

12 : KILBEACANTY GORT Kilbeacanty Hill ex Rith Rialta
15 : KNOCKROUR TEXAS Murtys Gang ex Callura Fever

19 : GURTEEN AGHADOWN Lochbo Butch ex Aghadown Laura
21 : COLOSSAL IMPACT Kyle James ex Cillowen Gra

27 : GAME MILLER Castle Pines ex Mocking Bird
31 : CRACKING LORD Central City ex Lakyle Vacume

OAKS TRIAL STAKE

3 : COME ON BELLA Adios Alonso ex Tupele
7 : BALLYMAC VISTA Boavista ex Ashtown Amy

11 : FLASHY DELIGHT Sandy Sea ex Miss Knockillon
16 : CRONODY KATRIONA Mafi Magic ex Coolree Keeper

18 : RODEO LASS Wallace Green ex Electric Hussy
23 : KILDROUM BETTY Adios Alonso ex Lycon Betty

25 : CRAFTY CABRESTO Ballymac Maeve ex Crafty Classico
31 : SMOKEY MILLIE Central City ex Smokey Zero

NORTH CORK ALL AGE CUP

2 : COOLAVANNY CALL Bexhill Eoin ex Call Up
3 : KYLE TANYARD Kyle James ex Tanyard Beauty

6 : BELATED BIRTHDAY Tynwald Smokey ex Belated Legacy
7 : UPTOWN ABU Murtys Blaze ex Uptown Dilemma

9 : MASTER MC HUGH Murtys Gang ex Foxhill Rio
11 : BARROW SAUNDERS Droopys Saunders ex Barrow Magic

14 : AT DA BOY Johnny Casanova ex Maughera Times
15 : CAROWKEAL BENJI Trajectory ex Carrowkeal Rossa

—————–

MILLSTREET Coursing Club Results from day 2 (final results 2013)

2012-01-05 Coursing - John Kennedy jr with sisters Laura and Marie and Megan Faul after his dog Cracking Lord won the Derby Trial StakeDERBY TRIAL STAKE

WINNER
CRACKING LORD

Central City ex Lakyle Vacume
Owner: Master John Kennedy
Breeder: Mr. John Kennedy

RUNNER UP
NICKIES MATT

Matt Hyland ex Chubbys Banker
Owner: Mr. John McCarthy
Breeder: Mr. Donie O’Donnell

2012-01-05 Coursing - Mary, Chloé and Teddy Collins with Come On Bella, Oaks Trial Stake winner 02OAKS TRIAL STAKE

WINNER
COME ON BELLA
🙂
Adios Alonso ex Tupele
Owner: Miss Chloe Collins
Breeder: Mr. Michael Walsh

RUNNER UP
KILDROUM BETTY

Adios Alonso ex Lycon Betty
Owner: Mr. Darren Houlihan
Breeder: Mr. Paudie Lynch

2012-01-05 Coursing - Michael Collins with Barrow Saunders, North Cork All Age Cup winner NORTH CORK ALL AGE CUP

WINNER
BARROW SAUNDERS

Droopys Saunders ex Barrow Magic
Owner: Mr. Jonathan Best
Breeder: Mr. Michael Collins

RUNNER UP
UPTOWN ABU

Murtys Blaze ex Uptown Dilemma
Owner: Rumour-Has-It-Syndicate
Breeder: Mr. John Browne

2012-01-05 Coursing - Pat Norris with his Local Stake winner Dreamers FantasyTHE LOCAL STAKE was won by Pat Norris’ dog Dreamers Fantasy

 

results from greyhound-data.com

Race 7 – The Laurels Restaurant 525   (Grade : A4/5) Flat 525

Results & Fixtures – 24th December 2012

2012-12-22 Mike Vaughan on the run for Duhallow v St.Kierans in the Duhallow Invitational CupAthletics: Newmarket 5K (23rd Dec) Denis Finn 18:03, Mary Finn 22:21, Gerard O’Farrell 23:51, Yvonne Murphy 26:30, Finbarr Buckley 32:34, Georgina O’Mahony 37:56 [results]

Faranfore Maine Valley Road Race (26th Dec): Donal Coffey 22:27 (5th), Denis Finn 25.04, Mary Finn 31.44

GAA: Duhallow U20 Invitational R1: Duhallow 2-11 St Kierans 0-8, 22nd Dec. Mike Vaughan scored 4 points [photos by Tom O’Donoghue] (March report)

Greyhounds:  Millridge Laura finished fourth in race 3 – VetSearch A4 Sweepstake Final (Grade : A4) Flat 525 at Tralee on Friday 21st [result]

Millridge Euro finished second in Race 9 – TLI – A2 570 (Grade : A2) Flat 570 at Tralee on Sat 22nd [result]

Rallying: Liam Moynihan has been lined up to co-drive for Tommy Doyle in the Sol Rally Barbados on June 1st-2nd 2013 [read article]

Soccer: Millstreet Celtic’s “Last Man Standing” – view the latest tables

Fixtures:

GAA: Millstreet GAA AGM will take place on Saturday 29th December at 7.30p.m. in the GAA Hall.All Welcome.

No AUL soccer fixtures over the Christmas weekends (22nd and 23rd  and  the 29th and 30th)

 

Results & Fixtures: 19th December 2012

Camogie: County U16 B League Final – Brian Dillons 1-4 Millstreet 0-6, 15th Dec [match report from Brian Dillons]

Athetics: Tony Kelleher finished 4th in a field of 350 in the BHAA Cork Simon Turkey Trot, held near Páirc Uí Chaoimh on Sunday Dec 16th [results]

Soccer: AUL 1A: Millstreet Celtic 1 Richmond 4, Sat 15th Dec 2pm
AUL 1A: UCC 6 Rathcoole Rovers 1, Sat 15th Dec 2pm

Millstreet Celtic’s “Last Man Standing II 2012” – latest tables

Greyhounds: Ballydaly Danube won Race 2 – The Upcoming Events 330 (Grade : S8/9) Flat 330 at Curraheen Park on Thursday Dec 13th in a time of 18.45 [result] see the video below

Millridge Laura won the VetSearch A4 Sweepstake Semi-Final (Grade : A4) Flat 525 at Tralee last Friday night Dec 14thin a time of 18.31 [result]

Millridge Bolt finished third in race 9 – The Legion G.A.A Sweepstake Final (Grade : A2) Flat 525 [result]

Ballydaly Sword won Race 4 – The Find Us Facebook 525 (Grade : A5) Flat 525 in Curraheen Park on Friday Dec 15th [see video below] [result]

Cleanaway Podge cam in third in race 6 – The Punters Rest A2 525 (Grade : A2) Flat 525 at Curraheen Park on Sunday 16th [result]

Bowling: Kilcorney: Tom Browne bt Declan O’Mahony 1bwl €1400; Tom Browne bt Johnny Byrnes 1bwl €2200; Johnny Byrnes bt Tom Browne l/s €1600. (16th Dec) ]report in the Examiner]

[read more …] “Results & Fixtures: 19th December 2012”

Results & Fixtures – 13th Dec 2012

GAA: Vocational Schools J.B.H. Davis Col.(Mallow) 4-12 Millstreet C.S. 2-9
Vocational Schools S.B.F. Millstreet C.S. 1-8 v Col. Pobail Bheanntrai 3-11, Tues 11th Dec
Vocational Schools Senior B Hurling: Millstreet C.S. 0-4 Boherbue Comp 2-18

Athletics: Padraig Moynihan won the First Year Boys Race at the Cork Schools Cross Country Challenge at Cork Institute of Technology (7th Dec 2012) in a race with 139 runners. Padraig won the County B U 15 Cross Country Championships in October. He is also Munster U 14 Shot Putt, and won Bronze at the all Ireland Shot Put back in July. He is a member of West Muskerry AC

Con Twomey finished in a time 1:46:48 of t the Clonakilty  half marathon(Sat 8th Dec 2012)

Tony Kelleher finished 4th in a field of 350 in the BHAA Cork Simon Turkey Trot, held near Páirc Uí Chaoimh on Sunday Dec 16th [results]

Soccer: AUL 3B: Glanworth Utd 2 Los Zarcos 2, Sat 1st Dec 2pm
St.Michaels Cup Semi Final: Village Utd 1 Millstreet Celtic 0, Sat 1st Dec 2pm
CSL U16 Div 3: Rathcoole Rovers 6 Leeds A 1, 10.30am Sat Dec 1st
AUL 3: Glanworth Utd v Los Zarcos, Sat 1st Dec 2pm
Corinthians Cup 1st Round: UCC B v Rathcoole Rovers, Sunday 2nd Dec 10:45am
AUL 1A: Millstreet Celtic v Grangevale (off), Sat Dec 8th
AUL 1A:Richmond 4 Rathcoole Rovers 3, Sat Dec 8th
AUL 1A: Millstreet Celtic 1 Richmond 4, Sat 15th Dec 2pm
AUL 1A: UCC 6 Rathcoole Rovers 1, Sat 15th Dec 2pm

Greyhounds:
Ballydaly Bid finished second in The Laurels Restaurant Novice 750 (Grade : DD0) Flat 750 at Curraheen Park on Nov 29th [result]
Cleanaway Podge finished second in his A1 Flat 525 at Curraheen Park on Dec 1st (Race 11) [full result]

Ballydaly Sword won Race 4 – The Find Us Facebook 525 (Grade : A5) Flat 525 in Curraheen Park on Friday Dec 15th [see video below] [result]

Ballydaly Danube won Race 2 – The Upcoming Events 330 (Grade : S8/9) Flat 330 at Curraheen Park on Thursday Dec 13th in a time of 18.45 [result] see the video below

Millridge Laura won the VetSearch A4 Sweepstake Semi-Final (Grade : A4) Flat 525 at Tralee last Friday night Dec 14thin a time of 18.31 [result]

Millridge Bolt finished third in race 9 – The Legion G.A.A Sweepstake Final (Grade : A2) Flat 525 [result]

Cleanaway Podge cam in third in race 6 – The Punters Rest A2 525 (Grade : A2) Flat 525 at Curraheen Park on Sunday 16th [result]

Road Bowling: In Kilcorney in the Gerard Healy Cup, Kevin Ruby, Dromahane, defeated Timmy O’Connor (Nadd) by two bowls for €550 and Paddy Ronan, Rylane, defeated Anthony Cullinane (Kilcorney), last shot, for €800. (Dec 9th)

Kilcorney: Tom Browne bt Declan O’Mahony 1bwl €1400; Tom Browne bt Johnny Byrnes 1bwl €2200; Johnny Byrnes bt Tom Browne l/s €1600. (16th Dec) ]report in the Examiner]

[read more …] “Results & Fixtures – 13th Dec 2012″

Results & Fixtures – 12th Nov 2012

County Minor Camogie Cup – sporting the Millstreet ribbons 🙂

Camogie: 13-a-side Minor C Camogie Championship County Final: MILLSTREET 13-10 SLIABHA RUA 4-8, at Castle Road (Blackrock), Cork City, Saturday 10th November at 12 noon [team photo] [match report from the Corkman]

Duhallow Junior B Football Final: Kiskeam 2-11 to St. John’s 2-3, Nov 30th in Mallow 🙁 [match report]

U16 B Q-final: Millstreet 5-9 St. Vincents 2-8
U16 B Semi-final: Blackrock 1-3 Millstreet 8-12

GAA: U15 A Championship Football Final, Millstreet 1-10 Charleville 2-8, in Mallow at 6:30pm 6th Nov [Match report]

County Minor League Hurling Final: Millstreet 1-6 Ahan Gaels 0-14, in Newcestown Sat 10th 3pm

Congrats to Donnacha O’Riordan was on the Malmo (Sweden) team which won the Men’s Shield (Junior) Championship at the European GAA Football Finals in Maastricht (Netherlands) over the weekend, beating off their main challengers from Copenhagen, Paris/Lyon and Zurich/ Saint Gallen (18 teams from 8 countries).

Mary Casey Cup U14 Football Final: Macroom 1-07 Millstreet 1-04, 17th Nov

Soccer: St Michaels Cup Quarter Final: Lakewood Ath 2 Millstreet Celtic 3 [match report], Sat 10th Nov 2pm
AUL 3B: Los Zarcos 1 Greenmount Rangers 3, Sat 10th Nov 2pm
AUL 1A: Granagevale 1 Rathcoole Rovers 1, Sun 11th Nov 10:45pm

U16 Div 5: Douglas Hall A 5 Rathcoole Rovers 0, 17th Nov

AUL 3B: Los Zarcos v Newmarket Town (off), 17th Nov

AUL 1A: UCC 3 Millstreet Celtic 3 [match report], Nov 24th

AUL 1A: Buttevant v Rathcoole Rovers (off), Nov 24th

County Cup 1st Round: Los Zarcos v Innishvilla B (off), Nov 24th

Athletics: The County Intermediate & Masters Cross Country Championships will be held on Mount Leader, Millstreet, Nov 18th, 1pm (this is a very big event for Millstreet AC)

Eileen Hickey ran the Harrisburg Marathon in a time of 4.35.28 yesterday (Sunday 11th Nov)

See the Results from the County Intermediate & Masters XC 2012 – Mount Leader, Milstreet 18/11/2012

Greyhounds: Ballydaly Bid placed second in “The Two Wheel Training A5 525 Stakes. Round 1 Heat 4 (Grade : A5) Flat 525” with a time of 29.47 in Curraheen Park on Friday 9th Nov [full result] (see video below)

Millridge Paddy (for Donie O’Mahony) was unfortunately bumped out of it at the first bend and finished in fifth, in the final of the Kasko Dogfood Sweepstake (Grade : A2) Flat 500 with a time of 28.01 in Tralee on Friday (9th Nov) [result] See the video below. Donie had a number of other also-rans running on the night, but none figured.

Cleanaway Podge again was very slow out of the traps, but made his way up from last to third with another good run after the second bend, missing out on the big money at Cork on Saturday night in the Dixie Neenan Memorial Final (Grade : A3 Flat 525). [result] see the video below

Horse Racing: Andrias Guerin came in third riding Hobb’s Dream over jumps in Fontwell last Friday 9th Nov [result]

[read more …] “Results & Fixtures – 12th Nov 2012”

Results & Fixtures – 5th November 2012

GAA: Duhallow Junior B Championship Final: St Johns v Kiskeam, Sun 7pm in Knocknagree, was cancelled due to an unplayable pitch.

Soccer: AUL 3B: Los Zarcos 2 Bweeng 0, Sat 3rd November 2pm [Conor Lane 25mins, Denny Twomey penalty save 46mins, Darren Murphy 65mins]

AUL 1A: Greenmount Rangers 0 Rathcoole Rovers 1, Sat 3rd November 2pm (Rathcoole are in 2nd place after 6 games with four wins to their name) [AUL tables]
CSL U16 Div 3: Carrigaline Hibernians 1 Rathcoole Rovers 2, 4th Oct (Rathcoole are top of the table with 12 points after 4 games)

Athletics: Tony Kelleher (#582) finished in 34th place at the Cork County Cross Country Championships in Carrignavar on Nov 4th [results]

Greyhounds: Cleanaway Rodge was squeezed into third place in a very tight 525 in Curraheen Park on Friday night [result]

Cleanaway Podge overcame an awful start to win his semi-final of the Dixie Neenan Memorial (A3 525) in a time of 29.00 by 2 lengths in Curraheen Park last Saturday night (3rd Nov). [full result] (see video below)

Crossfield Star crashed out of the St.Leger in Limerick on Saturday night (Nov 3rd) in round 2 [result]

Millridge Silver won his semi-final of the Aware Ireland Sweepstake in Tralee on Saturday night (Nov 3rd) by 2.5L in a time of 29.13. [result] (see video below)
[read more …] “Results & Fixtures – 5th November 2012″

Results & Fixtures: 30th Oct 2012

Athletics: Huge congrats to the following who completed the Dublin City Marathon on Monday  29th October: Brian Murphy 2:52.41,  Denis McCaul  3:33:22 (#4922) ,  Josephine Creedon, 03:44:12 Con Twomey 03:44:21, Thomas O’Leary 3:50:34, Sheila Tarrant 03:54:14, Tina Dunstan  8hrs 7mins (#13249) (she’s the girl that won the Cullen Weight Loss Programme earlier this year)

Cork County Novice B & Juvenile B Cross Country, Conna, 28th October 2012 [full results]
Girls U9: 6th Orla O’Leary. Girls U11: 50th Rachel Coughlan. Girls U/13: 9th Caoimhe O’Leary, 11th Emily Ring, 25th Shannon O’Sullivan, 40th Niamh Tarrant. Millstreet team 3rd. Girls U15: 5th Chloe Collins, 7th Megan Ring, 8th Kate Buckley, 9th Maire O’Connor, 10th Kirsten Murphy. Millstreet 1st in team  event. Boys U11: 22nd Daniel Buckley, 24th David Dineen, 40th James Buckley, 47th Ian Buckley Boys U/15: 8th Darragh McSweeney

GAA: U18 FL P2 semi-final: Fermoy 1-9 Millstreet 0-6, in Fermoy 8pm Fri 26th Oct
Cork Senior Football Final: Castlehaven 1-7 Duhallow 0-9, 3:15pm 28th October in Páirc Uí Chaoímh

Soccer: AUL 1A: Buttevant 6 Millstreet Celtic 4, Fri 26th Oct 7.30pm

AUL 3B: Los Zarcos 2 Bweeng 0, Sat 3rd November 2pm [Conor Lane 25mins, Denny Twomey penalty save 46mins, Darren Murphy 65mins]
AUL 1A: Greenmount Rangers 0 Rathcoole Rovers 1, Sat 3rd November 2pm (Rathcoole are in 2nd place after 6 games with four wins to their name) [AUL tables]

CSL U16 Div 3: Carrigaline Hibernians 1 Rathcoole Rovers 2, 4th Oct (top of the table with 12 points after 4 games)

Greyhounds: Ballydaly Bid came home second in a time of 29.56 in race 7 The Carrigdhoun Carvery 525 09:20 Approx. (525 Yds. Flat) (Race Grade : A5) in Curraheen Park on Friday Oct 26th

Crossfield Star did enough to qualify from his first round heat of the St.Leger in Limerick on Saturday night (27th Oct) in a slow time of 30.67 (top four qualify from each heat) (Grade : AA0) Flat 550. The next round is on the coming Saturday night Nov 3rd. [see the full St.Leger draws] [see race video below]

Millridge Slave won the final of the Domino’s Pizza Sweepstake in Tralee on Oct 26th [report in the Kerryman]

Millridge Silver won his first round heat of the Aware Ireland Sweepstake (Grade : A5) Flat 525 in a time of 29.21 at Tralee greyhound track Saturday night 27th Oct. [see race video below]

Donie O’Mahony had three dogs on Tuesday Oct 30th in Tralee: Millridge Euro coming third in race 1, Millridge Spice coming second in Race 3, and Millridge Ghost coming third in race 4.

Coursing: In Mallow last Wednesday 24th Oct, Tanyard Kylie (Dan O’Donoghue) beat Cleanaway Rodge (Con O’Connor) in the second round of the All Ages Cup, but failed to make it past the semi-final.

TaeKwon-do: Jordan Dalton who trains for TaeKwon-do in the Millstreet GAA Hall, won gold at the TKD International European Championships, Saturday 28th October in Poland.

Show Jumping: The Owners Pony & Young Riders Charity Show was held on Friday 26th, Saturday 27th and Sunday 28th October, 2012, at the Green Glens Arena. Full results/ photos etc. at  ownerscharityshow2012.com

Horse Racing: Good to hear that Andrias Guerin is back riding over jumps after he was injured earlier in the year. He was riding in Chepstow last Saturday for Neil Mulholland, but unfortunately was unseated.

[read more …] “Results & Fixtures: 30th Oct 2012”

Connie Kelly And Morty Cronin

In my flights of fancy the memories come back
To me of when Connie Kelly the dog man ran the Millstreet dog track
And Morty Cronin the hare driver drove the lure around
May they rest in peace now in dead people’s ground.

The last men to run the Millstreet greyhound trial track to the reaper have gone
The well known and well loved characters Morty and Con
The Millstreet greyhound trial track is now a thing of the past
And only the memories of what was does last.
[read more …] “Connie Kelly And Morty Cronin”

Results & Fixtures: 22nd Oct 2012

http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash4/211070_444516208916887_1509063469_n.jpgGAA: Vocational Schools SAFC: Kinsale CS 2-13 Millstreet CS 3-11, in Carrigadrohid, 12.30pm Wed 17th Oct

U21 Hurling Championship – County Final: Blackrock 4-16 Duhallow 2-10, 21st Oct [match reports in the examiner] (Michael Vaughan started at full forward, was moved to midfield where he made a big difference, but ultimately were beaten by a better team)

U18 FL P2 semi-final: Fermoy 1-9 Millstreet 0-6, in Fermoy 8pm Fri 26th Oct

Fair play to Paul O’Connor who has been picked in the Cork U17 Football Development Squad for 2013, and to Cathal Crowley who has been picked for the Cork U16 Development Squad for 2013

TaeKwon-do: Jordan Dalton who trains for TaeKwon-do in the Millstreet GAA Hall, won gold at the TKD International European Championships, Saturday 28th October in Poland.

Soccer: AUL 3B: Los Zarcos 0 Casement Celtic 2, Sat 20th Oct 3pm
AUL 1A: Rathcoole Rovers 1 UCC 2, Sat 20th Oct 3pm
CSL U16 Div 3: Rathcoole Rovers 2 Ballincollig A 1, 20th Oct

AUL 1A: Buttevant 6 Millstreet Celtic 4, Fri 26th Oct 7.30pm

Athletics: at the Gerry Farnan Cross Country Race held in the Phoenix Park on 21st October, Donal Coffey finished in a time of 29:00 (well down the field, but it was an international qualifier, so a top quality race) [times]

At the Rebel Run (21st Oct) Tony Kelleher recorded a personal best to finish in second position out of a field of 471 runners, in a time of 34:12 for 10k. (photo right) [full times]

Greyhounds: Altobelli (Tom & Finbarr O’Leary) came in second in race 4  @ Curraheen Park on Oct 18th, a  flat 330 (Grade : S3) in a time of 18.39. (video below)

Ballydaly Bid came home second in a time of 29.56 in race 7 The Carrigdhoun Carvery 525 09:20 Approx. (525 Yds. Flat) (Race Grade : A5) in Curraheen Park on Friday Oct 26th

Crossfield Star did enough to qualify from his first round heat of the St.Leger in Limerick on Saturday night (27th Oct) in a slow time of 30.67 (top four qualify from each heat) (Grade : AA0) Flat 550. The next round is on the coming Saturday night Nov 3rd. [see the full St.Leger draws]

Millridge Silver won his first round heat of the Aware Ireland Sweepstake (Grade : A5) Flat 525 in a time of 29.21 at Tralee greyhound track Saturday night 27th Oct.

[read more …] “Results & Fixtures: 22nd Oct 2012”

Results & Fixtures – 15th Oct 2012

2012-10-14 The Millstreet team which beat Newmarket in the Singleton Cup Final in Castlemagner

GAA: Vocational Schools S.B.H: Millstreet C.S. 1-17 St. Colmans(Midleton) 1-10

Minor D League Football Final: Millstreet beat Kiskeam,  in Millstreet at 5.30pm, Sat 13th Oct (that’s our second Minor team !)

Singleton Cup Final (Duhallow Junior A league – div 2): Newmarket 0-15 Millstreet 2-12, in Castlemagner, 1pm Sun 14th Oct. – a brace of goals in the second half from Kevin Sheehan who moved from wing back to full forward at half time swung the game for Millstreet.[match reports in the corkman(1), the corkman(2)]

Donncha O’Riordan was on the Malmo GAA (Sweden) which team which lost in the final of the European Gaelic Football Shield to Zurich in Vienna (Austria) over the weekend

Soccer:
AUL 1A: Grangevale 1 Millstreet Celtic 1, Sun 14th Oct 10.45 am

AUL 3B: Los Zarcos 0 Casement Celtic 2, Sat 20th Oct 3pm

AUL 1A: Rathcoole Rovers 1 UCC 2, Sat 20th Oct 3pm

Rallying: Paul and Charlie Drake drove in the Coffs Coast Rally in Australia this weekend (12th – 14th October). They rolled the car on day one (Friday) [photo], repaired he mess to get going for day two, eventually finishing in 12th in the National Class. [results (the Drakes are in the NSWRC section)]

Greyhounds:Ballydaly Lark (for Edward Murphy) came 5th in the first race at Curraheen Park on Thursday Oct 11th (525 Yds. Flat) in a time of 29.74. [results]

Cleanaway Podge (Con O’Connor) finished 4th in Race 7 – Lucey’s – The Good Food Shop 525 (Grade : A3) Flat 525 at Curraheen Park in a time of 29.77.[results]

Slanan Miss (for Catriona McCarthy) came 4th The Connolly’s Red Mills A2 Bitch 525 Semi-Final in Curraheen Park 13th Oct in a time of 29.58

Millridge Ghost (Donie O’Mahony) won by 3 lengths in race 2 (a flat 325 grade : S9) in Tralee on Oct 13th in a time of 18.30.

Millridge Lass (for Donie O’Mahony) came in second in race 5 in Tralee on Oct 13th (a  flat 525  grade : A4) in a time of 29.63

Athletics: Run the Gauntlet is a half marathon over the Gap of Dunloe on November 18th which is both a challenging and beautiful race. For more information see runthegauntlet.ie

[read more …] “Results & Fixtures – 15th Oct 2012”

Results & Fixtures – 8th October 2012

GAA:Vocational Schools JBFC:  Beara CS 3-10 Millstreet CS 2-10, Ballingeary, 12pm Friday 5th Sept
County Minor B Hurling Championship Final: Millstreet 3-13 Aghada 0-21, 6th Oct [photo] [match reports from Aghada GAA, the Corkman]
U21 A HC semi-final: Duhallow 1-13 Midleton 1-12, 7th Oct in Mallow, Michael Vaughan scored 1-1 & David McCaul playing also. [match reports in the examiner, the Corkman]

Camogie: U18 County Semi-Final: Mallow 2-8 Millstreet 2-8 [the Corkman]

Soccer:  (Cork AUL Tables Oct 8th)
AUL 3B: Buttevant 1 Los Zarcos 2, Fri 5th Oct 7.30 pm (Darren Murphy: 20secs, 35th min)
AOH Cup 2nd Rd: Waterloo 1 Rathcoole Rovers 0, Saturday 6th Oct 3pm
AOH Cup 2nd Rd: Millstreet Celtic 2 Cathedral Celtic 5, Saturday 6th Oct 3pm

Greyhounds:
Con & Finbarr O’Connor’s dog Cleanaway Podge ran well to take the “The JH Insulation 525 (Flat:A3)” in a time of 29.23 at Curraheen Park on Fri Oct 5th (video below)

Catriona McCarthy’s bitch Slanan Miss placed third in “The Connolly’s Red Mills A2 Bitch 525 Round 1 Heat 2” at Curraheen Park on Sat Oct 6th (video below)

Cork 20 Rally: (full details)
#53 Daniel Lucey/Derry Healy (Ford Escort) [13] * Finished first in his class – 5th in the national class, and second overall in the modified section of the 2012 Tarmac Championship! [times]
#62 John O’Sullivan/Denny O’Riordan (Toyota Corolla) [11A] * Finished 1st in class – 14th overall [times]

Athletics: At the Galway Bay Half Marathon and 10k, Patrick Coleman (#227) finished the 10k race in a time of  50.18

 Road Bowling: Kilcorney: Paul Burke bt Donal Cullinane 2bwl €420; Mark Burke bt Olan Noonan 1bwl €700.

[read more …] “Results & Fixtures – 8th October 2012″

Results & Fixtures: 7th Aug 2012

GAA: JBFL: Millstreet v Knocknagree (knocknagree won), 7:30pm Mon 6th August
Barnes Trophies U16 A HC: Millstreet 1-8 Newmarket 4-9 @ Banteer, 16:30 Sat 4th Aug [match report]

The sun has started shining in Millstreet for this week’s International Horse Show

Greyhounds: Brendan O’Shea’s dog Crossfield Star won his first round race (heat 17) on his way to the Ladbrokes Irish Greyhound Derby 550 (Aug 4th). Slow out of the traps and showed good acceleration, but slowed at bend three before pulling away at the end to win by 2.5 lengths in a time of 29.95. He’ll need to do better as the competition gets stiffer [see the race video below]

Equestrian: The Millstreet International Horse Show in on this week from the 7th to the 12th. Check out millstreethorseshow.ie, or their Faebook page for more information

 

[read more …] “Results & Fixtures: 7th Aug 2012”

Results & Fixtures – 11th July 2012

GAA: U14 A FC: Millstreet 4 – 6 vs Fermoy 4 – 10, Fri 29th June
U16 A HL: Thomas Russells 6 – 13 Millstreet 0 – 16, Sat 30th June

Crossfield Tina

Minor B Hurling Championship: Kildorrery 1 – 13 vs Millstreet 1 – 16, Mon 2nd July (doubled as a league game)
JNR FOOTBALL CHAMPIONSHIP: Millstreet 2-13 Newmarket 0-12 in Boherbue at 8pm Sat 7th JULY
U16 A FL: Banteer 3 – 15 vs Millstreet 0 – 6, Monday 9th July
U-21 FOOTBALL (Replay) : Millstreet 1-6 Bantry Blues 4-14, in Inchigeela at 7.30pm Wed 11th July

Greyhounds:
Curraheen Park 23rd June (Race #3 330yds): Thomas & Finbarr O’Leary’s (Millstreet) Altobelli (Droopys Maldini-Coolmakee Luvlee) (6) 3-1 1; Kilmoney Jester (4) 3-1 2; Seans Pavlova (2) 7-4 3. 2l, 5l. 18.30. Tote. 2.90, 2.30, 2.30; 30.90. Trio. 86.20 [see video below]

Tralee 30th June: Crossfield Tina won the Gain Champion Bitch Final for Brendan O’Shea (Cockhill) [see results] video below also.

Curraheen Park 6th July (race 7): 525 Caitriona McCarthy’s (Millstreet ) Slanan Miss (Head Bound – Teds Miss World) 4, 3/1, 1. Tigers Gang 5, 3/1, 2. Miss Verlingo 6, 2/1, 3. 6.5l, 1l, 29.11; Tote 1.70, 3.30, 9.80; [see the video below]

Road Bowling: Kilcorney: Denis Hickey bt Andrew O’Callaghan 1bwl; Anthony Hubbard bt William O’Sullivan l/s 10th July

Humphrey Kelleher Trophy: The Humphrey Kelleher Cup (Munster U15) takes place in Millstreet this Saturday. Cathal Crowley is the only Millstreet player on the Corcaigh Team. The Plate Final is on in Millstreet at 2:15pm, while the Humphery Kelleher Final will be contested at 3:45. Full details on the Cork GAA Website
[read more …] “Results & Fixtures – 11th July 2012”

Millstreet Greyhound People

To win a feature race at the Cork track for them was a huge thrill
Dan Collins and his wife Bridgie ace greyhound handlers from Cockhill
The dogs they owned and trained always well turned out and always hard to beat
They became known for training dogs far distant from Millstreet,
So many famous dog handlers in Millstreet Parish and Town
Where Donie and Jeraldine O Mahony, Dan, Dave and Paddy O Keeffe they carved their own renown
And Paddy Cashman from Tullig Hill great dogs did train and own
And the Duggan brothers Con, Andrew and Tim as a greyhound family were well known,
Con Kelleher and Sheila and their friend John from Cockhill enjoyed some great success,
Paddy Casey, Tommy and Kitty Hennessy their race winners brought them happiness,
Denis Corkery and Noreen and Noreen’s father Pat dogs with them a way of life
[read more …] “Millstreet Greyhound People”

Results & Fixtures 28th May 2012

GAA: U14 B HL: Glanworth 6 – 15 vs Millstreet 2 – 10, 24th May
U12 FL 2C: Millstreet 5 – 15 vs Kildorrery 3 – 7, 26th May
U13 C/D HL2: Milford 3 – 6 vs Millstreet 11 – 9, 28th May

Soccer: U15 Div 4: Rathcoole Rovers 4 Mayfield United 1, 7pm 23rd May
U15 Div 4: Rathcoole Rovers 1 Churchvilla 3, 26th May

Greyhounds: In his first race  (coming in as a reserve), Altamount Flyer (owned and trained by Donie Golden, Tullig) won his 525 by a length in a time 29:06 last Saturday evening (May 26th) in Curraheen Park. [see the video below]

Rallying: At the Queensland ARC Rally last weekend, Charlie Drake in his Celtic Motorsport car started the first stage well, placed 4th on a very wet and slippery course, but slid off the road in the second stage (see photo right) which ended his rally.

Fixtures, videos and more below: [read more …] “Results & Fixtures 28th May 2012”

Results & Fixtures: 21st May 2012

Greyhounds: Catriona McCarthy had a second win in a week at Curraheen Park when Slanan Miss came home on Thursday evening in the “Find us on Facebook 525“, taking the lead at the last bend to win in a time of 29.67. [see the video below]

GAA: Ducon Cup: Millstreet 0-5 Rockchapel 2-10, 8pm Tues 15th May (HT: Rockchapel 1:5, Millstreet 0:1)
Munster Minor Football Championship Semi-Final: Cork 0-9 Tipperary 1-10, Wed 16th May. Kevin Crowley had another excellent game at wing back scoring a point and “carrying the ball with real pace and showing elan throughout”, but All Ireland champions Tipperary were just physically too strong in the end. Match Reports: CorkGAA, Examiner, Irish Independent, Irish Times, CorkGAA
Ducon Cup: Millstreet 3-11 Dromtarriffe 3-10, 8pm Fri 18th May
Junior Hurling League: Millstreet 1-09 Tullylease 1-12, 2pm Sun 20th May
U13 BFL Knockout: Knocknagree 2 – 6 Millstreet 10 – 19, Monday 21st May

Soccer: U15 Div 4: Mayfield United A 1 Rathcoole Rovers 2, 7pm Tues 15th May
AUL1A: Rathcoole Rovers 1 Richmond 2, 3pm Sat 19th May
U15 Div 4: Douglas Hall A 3 Rathcoole Rovers 0, 20th May

Athletics: At the Ballycotton 5 mile (24th May) some local finishers:
5th 27:39  Donal Coffey (#487) [15 photos]
106st 33:26 John-Paul Buckley  (#114) [photo]

Rallying: Charlie Drake goes in the Rally of Queensland 2012. At the end of Friday’s racing, he’s in 8th position, 5:37 off the leader

Fixtures, videos and more below: [read more …] “Results & Fixtures: 21st May 2012”

Results & Fixtures: 15th May 2012

Greyhounds: Crossfield Star came in 5th in the final of the Betfair 600 in Shelbourne Park last Saturday night. See the race and details.
Catriona McCarthy’s bitch Slanan Misty won her 525 in Curraheen Park on last Saturday night also in a time of 28.99, escaping consternation at the first bend to have a clear run to the line. Video at the bottom of this article.

GAA: U14A FL: Millstreet 3-4 vs Wolfe Tones 4-13 8th May
JAHL: Millstreet 3:15, Meelin 0:09, 7:15pm 9th May
U13 A/B FL: Glanworth 1-7 Millstreet 9-13 , 10th May
Senior Hurling Championship: Cork IT 1-22 Imokilly 0-13 [match report] (Mark Ellis full back for CIT)
Ducon Cup: Millstreet 0-11 Newmarket 0-7, 11th May
JB County Football Championship: St.Johns 1-7 Rochestown 1-6 (0-7 to 0-3 at half-time), in Donoughmore, Saturday May 12th
Ducon Cup: Millstreet 1-3 Boherbue 1-9, 13th May (1-2 to 0-1 at half time! Strong wind blowing down the pitch)
U13 A/B FL: Millstreet 7 – 15 Fermoy 1 – 2, Mon 14th May

Soccer:
AUL 1A: Douglas Hall 3 Rathcoole Rovers 0, Sunday May 13th 10.45 am

Road Bowling: (Kilcorney): Tommy O’Donoghue/Kevin O’Donoghue bt Martin Kelleher/ Timmy O’Connor l/s €600; Derry Cooney/ Timmy O’Connor bt Pat Kelleher/ Donal Cullinane l/s €1200; Mark Sheehan bt Steven Murphy l/s €2300; Haulie O’Mahony bt Danny Murphy l/s €520; Ger Kelleher bt John O’Sullivan 1bwl €300.

Athletics: Mary Finn finished in the over 50s at the IMRA Doon Hill Race  in Limerick last Sunday May 13th

[read more …] “Results & Fixtures: 15th May 2012”

Crossfield Star can score a Famous Victory

Crossfield Star owned and trained by Brendan O’Shea (Cockhill) will be running in the Betfair Open 600 Final, the big race at Shelbourne Park tonight at 9:40pm live on RTÉ2 TV. He’s been drawn again in trap 6, and if he runs like he did in the semi-final (see video below),  he’ll have a great chance.

“Crossfield Star has been the revelation of the stake. Brendan O’Shea’s dog has really thrived in this competition and from six he can score a famous victory” – from the Examiner (12th May 2012).

[read more …] “Crossfield Star can score a Famous Victory”

Results & Fixtures: 9th April 2012

GAA: U12 FL 1C: Lyre 4-4 Millstreet 3-4, 18:30 Wednesday 4rd April
U14 Hurling Millstreet 2-3 Banteer3-9, 6.45pm Thursday 5th April
Cork Senior Hurling Championship: Cork IT 2-18 Muskerry 0-5 Thurs 5th April (Mark Ellis played at full back for CIT) [match report]
U21 FC Semi-Final: Kanturk 2-8 Millstreet 2-13 @ Banteer, 3:30pm Saturday, April 7th [photos on Duhallow GAA Facebook]
All Ireland Minor A Camogie Championship Semi Finals: Cork 1-5 Kilkenny 1-10@ Ballyagran (Co.Limerick), 1pm Sunday 7th April (Alanna Barry was part of the Cork team)

Soccer:
AUL 1A: UCC 2 Rathcoole Rovers 5, Saturday 7th April 3pm
AUL 3B: Strand Utd 4 Rathcoole Rovers B 0, Saturday 7th April 3pm
AUL 1A: Millstreet Celtic 1 Greenmount Rangers 2, Sunday 8th April 10.45 am

Greyhounds: Ballydaly United came third in the Connolly’s RED MILLS Produce Stakes Round 1 Heat 3 (Grade : A0) Flat 525. After a brutal start, he stayed on strongly and gained a lot of ground to take third place three lengths adrift. [see video below]

Athletics: The annual Clara Mountain Run organised by the Irish Mountain Running Association will be held this coming Sunday at 7pm. Registration at the GAA Hall. [Full details on the IMRA website]

Results from the Boherbue to Kiskeam 4mile Mon 9th (2pm)

24th    0:26:52    BUCKLEY, John-Paul    Millstreet AC    M
55th    0:30:51    TWOMEY, Con    unatt/Millstreet    M50
61st    0:31:50    FINN, Mary    Millstreet AC    F50
96th    0:53:43    BUCKLEY, Finbarr    unatt/Millstreet    M65

[read more …] “Results & Fixtures: 9th April 2012”

Results & Fixtures – 19th March 2012

GAA:
Millstreet vs Liscarroll [walkover conceded by Liscarroll], Minor C/D FL@ Millstreet 19:00 Wednesday 14th March
All Ireland Vocational Schools Junior Football Final: Boherbue CS 0-8 CM Granard 1-6 (FT). Unlucky for Paul Sheehan & Ryan Tarrant [see photos] [match report from the Independent]
U12 FL 1C: Dromtariffe 4-9 Millstreet 1-5, 11:00 Saturday 17th March
Minor C/D FL: Millstreet 2 – 9 Clyda Rovers 6 – 16, Monday 19th March
JBFL Group 2: Lismire 2-12 St Johns 0-5, @ Newmarket, 3pm Monday 19th March
Junior B FL: Millstreet 0-12 Lyre 0-7, 16:00 Monday 19th March
Senior Football Championship: Duhallow 0-13 Beara 2-10, in Cloghduv, 7:30pm Tuesday March 20th

Soccer: County Cup 3rd Round:  Millstreet Celtic 0 Leeside B 2

Greyhounds: Alto Belli, won the third race in Curraheen Park on Thursday night (16th March), is owned and trained by Thomas & Finbarr O’Leary from the Drishane Road. A 330 race, he won by a shoulder in a time of 17:98, despite coming from behind and taking the long way around the bend

Edward J Murphy’s Dog Ballydaly United won the A2/A3 Stake semi-final in Clonmel last night (18th March). A 525 in a time of 28.87 by 4 lengths

Rallying: The West Cork Rally was on over the weekend. Locals taking part were:  John Murphy (Tullig)/Conor O’Flynn 17F in their Escort Mark II (#H09) finished 4th in the historics;  and John O’Sullivan/Denny O’Riordan in their Toyota Corolla (#0130), retired after stage 11. [see rally videos below]
[read more …] “Results & Fixtures – 19th March 2012”

Eddy And Delia Murphy Of Ballydaly

2015-11 Eddie Murphy, BallydalyEddy and Delia Murphy still breeding and racing greyhounds their dogs Ballydaly’s best
And their speedsters not found wanting when they are put to the test
Still winning races at the Cork track and as greyhound handlers their reputations grow
Their Ballydaly dogs have been winning open and graded races for as long as one would care to know.

It has been some while since Eddy had Poundy’s gift in the Oaks in Dublin at least five decades ago
Where the Ballydaly speedster her true worth did show
2015-11 Delia Murphy, BallydalyThen the great hope of old Duhallow she seldom knew defeat
In Cork track and in Dublin she was the one to beat.

[read more …] “Eddy And Delia Murphy Of Ballydaly”

Results & Fixtures: March 12th 2012

Horse Racing: Andrias Guerin won his first race over hurdles in the GROLSCH HCP CHASE  5500m at Wincanton (GBR) (3:10pm) on Hobb’s Dream last Friday March 9th. He spent the whole race at the back of the field, made his move with four fences to go, jumped the last in second (photo right), and just pipped it by a head. “Fabulous ride Andrias Guerin” – the commentator [See the video of the race at the bottom of this post] [read an article in the SportingLife.com]

He followed that up the following day with his second win over hurdles in the 5:25 at Chepstow (UK), a 2m 4f race, winning by half a length on “Meet me at Dawn”, sent off at 8/1. He rides again today in the 4:30 at Plumpton, another hurdle … three in a row, what are the chances … [not to be as he was raised 9lbs since his race on friday and fell two from home … breaking Andrias’ collar bone 🙁 ]

GAA: • U13 A/B FL: Wolfe Tones 5-4 Millstreet 10-11, 14:30 Saturday 10th March
• All-Ireland Vocs Schools Junior Football Semi-Final (U16): Boherbue Comp 2-07 Virginia Coll Cavan 1-07.  Paul Sheehan & Ryan Tarrant on the Boher team march on to the final, where they will play Coláiste Cnoc Mhuire Granard (Co.Longford) who beat An Ceathru Rua (Galway) by 2-15 to 0-6. (March 10th). The Final is Saturday next, St. Patrick’s Day, at a venue yet to be confirmed (1pm).
• Sunday March 11th 1:15pm: Ducon Cup Millstreet 1-13 Knocknagree 1-7 (0-9 to 0-3 at half time) [match photos]
• U16 A FL: Fermoy 1-7 Millstreet 0-11 @ Fermoy 12:00 Sunday 11th March
• JBFL St. John’s 1-10 Glenlara 0-9, Sunday, March 11th Castlemagner 2pm

Soccer:
AUL 1A: Innishvilla 1 Millstreet Celtic 1, Sat 10th Mar 2.30pm
AUL 1A: Greenmount Rangers v Rathcoole Rovers (OFF), Sat 10th Mar 2.30pm
AUL 3B: Los Zarcos 0 Strand Utd 2, Sat 10th Mar 2.30pm
AUL 3B: Newmarket 3 Rathcoole Rovers 0, Sun 11th Mar 10.45 am
Umbro 15 Division 4: Churchvilla v Rathcoole Rovers, OFF, March 10th
The latest standings – 26 eliminated this week =>51 remain

Greyhounds: Edward Murphy’s dog Ballydaly United finished second in a 525 in Clonmel in a time of 29.09  (11th March). Last out of the traps, he was passed all but one down the back straight, but went wide around the last bend and probably ran out of steam.  [race video below]
Brendan O’Shea’s Dog Crossfield Queen got her first win in The Cork GOBA N2-N3 Unraced Stake Final (525) at Curraheen Park on Saturday evening, by six lengths in very good time of 28.77, and took home the big money for the night. [race video below]
[read more …] “Results & Fixtures: March 12th 2012”

Dan O’ Donoghue

2014-12 Dan O'DonoghueIn Ireland Jack Mullan was known as Mr Coursing when i was a young man
On looking back the Seasons in time that a lengthy span
But to a man from Millstreet Town such a title now does belong
When it comes to coursing dogs and coursing Dan O’ Donoghue never wrong

Three times Irish Coursing tipster of the year quite an amazing feat
When it comes to coursing dogs and their breeding as a judge the one to beat
He is now Ireland’s Mr Coursing something worthy of a boast
To the genial chap of Lackabawn we ought to drink a toast
[read more …] “Dan O’ Donoghue”

Dan O’Donoghue wins National Coursing Fantasy Competition

Congratulations is due to Dan O’Donoghue, Lackabawn, Millstreet on his recent achievement of winning the Irish Coursing Club’s “Coursing Fantasy Competition.” This All-Ireland competition requires greyhound enthuasiasts to choose eight greyhounds from a list of hundreds at the start of the coursing season. The dogs earn points throughout the year and the individual with the most points at the end of the season is deemed the winner of the €5,000 prize. Dan, renouned far and wide for his knowledge of coursing greyhounds, held a narrow lead going into the final event of the season, the JP McManus Irish Cup last weekend. After a couple of close buckles and plenty of drama at the Limerick event, Dan was crowned winner on Sunday afternoon following the success of Jeru Cavendish in the [read more …] “Dan O’Donoghue wins National Coursing Fantasy Competition”

Results & Fixtures – 27th February 2012

GAA: • Munster Voc Schools JBF: Col. Mhuire (Buttevant) 4-8 Millstreet C.C 1-9, Mallow, Wed 22nd Feb 12.30pm
• U18 Premier FL 2: Millstreet vs Bothar Bui, @ Millstreet 19:30 Wed 22nd Feb, 2012 (?)
• U21 Football Championship: Millstreet 2-13 Croke Rovers 1-5, 26th Feb @ Millstreet
• U13 A/B FL2: Millstreet 3-2 Thomas Russells 5-9, in Millstreet 25/02/2012 14:30pm
• Senior All-Ireland Inter-County Football Vocational Schools Final (25th Feb) – Cork 0-13 Kildare 0-12 – Kevin Crowley did well at wing-back for Cork and put over “the point of the game” [match reports on the Examiner, the Southern Star]
• JB Football League: Lismire v St Johns (cancelled), @ Lismire, 2pm 26th February

Soccer: 1A: Donoughmore Ath 3 Rathcoole Rovers 2, Sat 25th Feb 2.30pm
County Cup 2nd Round: Rathcoole Rovers B 2 Bweeng 0, Sun 26th Feb 10.45 am
1A: Millstreet Celtic 2 Richmond 1, Sun 26th Feb 10.45 am
AUL 3B: Los Zarcos 2 Kanturk 3, Sun 26th Feb 10.45 am

U15 Div 4: Rathcoole Rovers 3 Richmond 0, 2012-02-25 (W/O to Rathcoole)

Greyhounds: Teddy Collins’ dog ‘Last Lap’ ran away with his 525 on Thursday evening in Curraheen with a time of 29.33 by 5.5 lengths. [results – race 5] – see the video of the race below.

Congrats to Dan O’Donoghue, Lackabawn on winning the National Fantasy Coursing Competition last weekend.

Taekwon-do: Well done to Jason Murphy from the Millstreet Taekwon-do Club who won two golds at the Taekwon-do Internationals in Scotland over the weekend.

Boxing: Best of luck to Seán Óg O’Connor who boxes in the ‘Boy 4’ (Under 15) All Ireland Finals at the National Stadium in Dublin on Friday March 2nd.

[read more …] “Results & Fixtures – 27th February 2012”